Serdar Soydan, Bakan Faruk Çelik’e İşsizlik Sigortası Fonunu Sordu

08 Ekim 2013

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesinde bulundu.

Çanakkale Milletvekili Soydan, İşsizlik Sigortası Fonu ile ilgili hazırladığı önergesinde şu ifade ve sorulara yer verdi:

İşsizlik sigortasının temel amacı, iş kaybından dolayı oluşan gider kaybını engellemek, çalışanları işsizliğin sonuçlarına karşı korumak ve işsizleri iş yaşamına uyumu kolaylaştıran mesleki eğitim çalışmalarına katmaktır.
İşsizlik sigortası fonundaki gelirlerin amacının dışındaki alanlara aktarılmadan, çalışanların ve işine son verilenlerin gereksinimlerini karşılayacak alanlarda kullanılması ve değerlendirilmesi için yeni düzenlemelere ihtiyaç bulunmaktadır.
Bu doğrultuda;
1- İşsizlik Sigortası Fonunda kurulduğu günden bu güne kadar yıllar itibariyle ne kadar para toplanmıştır, fon kaynağı hangi gelir kalemlerinden hangi oranda sağlanmış, hangi gider kalemlerine hangi oranda harcanmıştır, toplanan paranın ne kadarı işsizlere ödenmiştir?
2- İşsizlik Sigortası Fonuna kurulduğu günden bu güne kadar kaç işsiz kalan vatandaşımız başvurmuştur, işsizlik ödeneği kaç kişiye ödenmiştir, ödenen toplam miktar ne kadardır?
3- İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarının değiştirilerek, yararlananişsiz sayısının artırılması ve ödenen işsizlik maaşının artırılması konusunda neler yapıyorsunuz?
4- İşsizlik ödeneğinden yararlanma süresi Avrupa ülkelerinin ortalamasının çok gerisindedir. Bu sürelerin artırılması konusunda çalışmalarınız var mıdır?
5- İşsizlik sigortasında biriken fonların bir bölümünün işsizlerin istihdama kazandırılması için etkin olarak kullanılması için çalışmalarınız bulunuyor mu?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir