Serdar Soydan’dan Bayramiç Suları ile İlgili Soru Önergesi

26 Ekim 2013

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesinde bulundu. Bayramiç’e bağlı 75 köye içme suyu sağlayan kuyuları besleyen kaynaklardaki yaşanan yoğun kirliliğin bölgede yaşayan vatandaşları tedirgin ettiğini belirten Serdar Soydan soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Çanakkale ilimize bağlı Bayramiç ilçemiz, tabii güzellikleri bakımından zengin ve tarımsal üretimin yoğun olduğu, milattan önce 3000 yıllarına dayanan seçkin bir yerleşim yerimizdir.
Bayramiç; tabii güzellikleri, mesire yerleri, yazın dahi buz gibi akarsuları ve sessizliğin hâkim olduğu, insanı büyüleyen güzelliği ile Kazdağı ve bunun muhtelif yerlerindeki eşsiz bir doğayı bünyesinde barındıran bir ilçemizdir.
Son günlerde Bayramiç İlçemize bağlı 75 köyümüze içme suyu sağlayan kuyuları besleyen kaynaklardaki yaşanan yoğun kirlilik bölgede yaşayan vatandaşlarımızı tedirgin etmektedir.

Bu doğrultuda;
1- Çanakkale Bayramiç ilçemize bağlı 75 köyümüzdeki vatandaşlarımızın kullandığı suyun tahlilleri Bayramiç İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 18.09.2013 tarihinde yapılmış ve 49 köyümüzün içme suyunun kullanıma uygun olmadığı tespit edilmiştir.
49 köyümüzdeki içme suyu kirliliğinin nedenleri nelerdir, bölgedeki maden arama şirketlerinin faaliyetleri içme su kaynaklarına olumsuz etkilemekte midir, etkilemekte ise bu konuda neler yapacaksınız?

2- Bayramiç ilçemizin içme suyu kullanımına uygun olmadığı tespit edilen köylerimize temiz içme suyunun sağlanması konusunda muhtarlıklara ve vatandaşlarımıza yeni kuyuların açılması için ekonomik destek sağlayacak mısınız, ilgili köylerde yaşayan vatandaşlarımızın temiz su kullanımını nasıl sağlayacaksınız?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir