Serin ve Yağışlı Hava Geliyor!

22 Mart 2016

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi, Çanakkale’nin yarından (23.03.2016-Çarşamba) itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava kütlesinin etkisine gireceğini duyurdu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

23.03.2016- Çarşamba günü; akşam saatlerinden itibaren Kıyı Ege’den başlayarak zamanla bölge geneli (İzmir, Aydın, Manisa, Çanakkale, Balıkesir) sağanak yağışlı olarak geçecek. Rüzgar güney yönlerden fırtına (50-70 km/sa), kıyı kesimlerde kuvvetli fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esecek.
24.03.2016- Perşembe günü, bölge geneli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı olarak geçecek. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması tahmin ediliyor. Rüzgar güney yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa), kıyı kesimlerde yer yer fırtına (50-70 km/sa) şeklinde esecek.
25.03.2016- Cuma günü, bölge geneli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı olarak geçecek. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması tahmin ediliyor.
26.03.2016- Cumartesi günü, bölge geneli aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olarak geçecek.
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının yağışla birlikte azalarak mevsim normallerine, bölgemizin kuzeyinde ise mevsim normallerinin altına düşmesi tahmin edilmektedir.

Lodos Fırtınası Bekleniyor!

Ayrıca yapılan son değerlendirmelere göre; güney yönlerden esen rüzgarın, bugün (22.03.2016) akşam saatlerinden itibaren etkisini artırarak bölge genelinde (İzmir, Aydın, Manisa, Çanakkale ve Balıkesir) fırtına (50-70 km/saat), kıyı kesimlerde kuvvetli fırtına (70-90 km/saat) şeklinde esmesi tahmin ediliyor. Fırtınanın Perşembe (24.03.2016) günü akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceğini açıklayan Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi, vatandaşlara uyarıda bulunarak; “Fırtınanın oluşturabileceği olumsuzluklara (soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, toz taşınımı ve görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi vb.) karşı ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir