SES Çan İlçe Temsilcisi Kader Dönmez’den Basın Açıklaması

22 Mayıs 2012

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Çan İlçe Temsilcisi Kader Dönmez, hükümetin kamu çalışanlarıyla emeklilerine uyguladığı zam politikasını eleştirdi.

SES Temsilcisi Dönmez, Çan Devlet Hastanesi girişinde Türk Sağlık-Sen Çan Temsilcisi Ahmet Uçar’ın da destek verdiği basın açıklamasında, “Hükümet 4 milyonu aşkın kamu emekçisinin ve emeklinin beklediği maaş zammı teklifini açıkladı. Açıklanan teklife göre hükümet, kamu emekçilerine ve emeklilerine 2012 için yüzde 3.5+4, 2013 yılı için ise
3+3 maaş zammı reva görmüştür. Hükümetin teklifi sadece komik bile sayılamayacak yüzdelik artışından ibarettir. Hükümet günlerdir komisyon toplantılarında gündeme getirdiğimiz ekonomik, sosyal ve özlük meselelerine ilişkin olarak hiçbir teklif sunmamıştır. Sendikaların sunduğu yüzlerce talep görmezlikten gelinmiştir” dedi.

Hükümetin teklif diye sunduğu rakamların her şeyden önce yıllardır ülkenin dört bir yanında fedakarca çalışan kamu emekçilerine karşı yapılmış büyük saygısızlık olduğunu ifade eden Dönmez, “Devletin resmi rakamları bile 2012 yılının sadece ilk üç ayının enflasyonunun yüzde 3.9 olduğunu gösterirken, bu teklifle kamu emekçileri ve emekliler ile açıkça alay edilmiştir. Daha geçen ay sermaye kesimine bir kalemde milyarlarca liralık teşvik paketi sunan hükümet sıra kamu emekçilerine gelince teklif diye ‘sadaka’ gibi maaş zamları önermiştir. Ciddiyetten yoksun bu teklif sermayeye karşı bonkör olan hükümetin kamu emekçilerine ne kadar cimri olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bütün konfederasyonları, sendika üyesi olsun olmasın tüm kamu emekçilerini toplu sözleşme taleplerine sahip çıkmaya, kendileri ile dalga geçen hükümete en güçlü cevap vermek için 23 Mayıs 2012 tarihinde grev hakkımızı kullanmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir