Şiddetli Fırtına Hayatı Felç Etti

08 Mart 2011

Çanakkale Boğazı ile Kuzey Ege’de saatteki hızı zaman zaman 70-80 kilometreyi bulan şiddetli poyraz fırtınası deniz trafiğini olumsuz yönde etkilerken, çok sayıda küçük tonajlı gemi de Bozcaada ve Gelibolu açıklarında demirlemek zorunda kaldı.

Çanakkale’de dün sabah saatlerinde başlayan ve gece etkisini artıran şiddetli poyraz fırtınasının hızı zaman zaman 80 kilometreye kadar ulaştı. Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ yetkilileri, güvenlik açısından Gelibolu-Lapseki, Gökçeada-Kabatepe, Geyikli-Bozcaada ve Eceabat-Kepez arasındaki arabalı vapur seferlerini geçici olarak durdurdu. Yetkililer boğaz hattında sadece Çanakkale-Eceabat hattındaki seferlerin yapılabildiğini belirtirken, fırtınanın etkisini artırması halinde bu hattaki seferlerin de durdurulabileceğini bildirdi. Bu arada fırtına sebebiyle arabalı vapur seferlerinin yapılamadığı Lapseki ilçesinde onlarca TIR, yaklaşık 200 metre uzunluğundaki kuyrukta beklemek zorunda kaldı.

ÇOK SAYIDA KÜÇÜK TONAJLI GEMİ DEMİRLİ BEKLİYOR
Öte yandan Çanakkale Boğazı’nda etkili olan şiddetli fırtına sebebiyle boğazdan geçmek isteyen çok sayıda küçük tonajlı gemi, güvenlik açısından Gelibolu ve Bozcaada açıklarında demirlemek zorunda kaldı. Çanakkale Deniz Trafik İstasyonu’nu telsiz kanalı ile arayarak bölgede demirlemek zorunda kaldıklarını belirten gemi kaptanları, fırtınanın etkisini azaltmasının ardından seyirlerine devam edeceklerini bildirdi.

Çanakkale il merkezinde fırtına ile birlikte çok sayıda reklam tabelası yerlerinden uçarken, sahilde oluşan dev dalgalar da dikkat çekti. Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, fırtınanın gün boyu etkili olacağını belirterek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

ÇANAKKALE’DE 200 METRE UZUNLUĞUNDA TIR KUYRUĞU

Çanakkale Boğazı ile Kuzey Ege’de etkili olan şiddetli poyraz fırtınası sebebiyle Çanakkale-Eceabat hattı dışındaki feribot seferleri iptal edilirken, il merkezi ile Lapseki ilçesinde 200 metreye ulaşan TIR kuyrukları oluştu.

Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ yetkilileri, saatteki hızı zaman zaman 70-80 kilometreye ulaşan şiddetli poyraz fırtınası sebebiyle Lapseki-Gelibolu, Kepez-Eceabat, Gökçeada-Kabatepe ve Bozcaada-Geyikli arasındaki arabalı vapur seferlerini geçici olarak durdurdu. Feribot seferlerinin durdurulması ile birlikte ağır vasıtaların geçiş yaptığı Lapseki ilçesinde uzun TIR kuyrukları oluştu. Devreye giren GESTAŞ AŞ yetkilileri, uzun süre kuyrukta bekleyen TIR sürücülerini Çanakkale İskelesi’ne yönlendirdi. Öğle saatlerinden itibaren Çanakkale İskelesi’ne gelmeye başlayan TIR’lar, yaklaşık 200 metre uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Demircioğlu Caddesi’nde oluşan TIR kuyruğu sebebiyle trafik zaman zaman kilitlenirken, emniyet birimleri tıkanıklığı gidermek için uzun süre çaba sarf etti.

Bu arada kuyrukta bekleyen TIR şoförleri de bagajlarında bulunan piknik tüpleri ile çay demleyip zaman geçirmeye çalıştı. Fırtınanın etkili olması üzerine zor anlar yaşadıklarını belirten sürücüler, “Bu doğanın kanunu. Boğaz hattında sadece Eceabat-Çanakkale hattındaki feribot çalışıyor. Mecburen beklemek zorundayız” dedi.

GESTAŞ AŞ yetkilileri ise Çanakkale-Eceabat hattında 3 feribotun aralıksız olarak sefer yaptığını belirtti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir