Şiddetli Lodos Hayatı Felç Etti

01 Ocak 2010

Çanakkale Boğazı ile Kuzey Ege’de etkili olan şiddetli lodos fırtınası hayatı felç etti. Feribot seferleri iptal edilirken, dev dalgalar sahillerde bulunan vatandaşlara zor anlar yaşattı.

Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. yetkilileri, saatteki hızı zaman zaman 80-90 kilometreye kadar ulaşan şiddetli lodos fırtınası sebebiyle Gelibolu, Kepez, Gökçeada-Kabatepe ve Bozcaada- Geyikli arasındaki arabalı vapur seferleri ile Çanakkale-Gökçeada deniz otobüsü seferlerinin yapılamadığını belirterek, “Bunun dışında sadece Çanakkale-Eceabat ve Eceabat-Kepez hattındaki seferlerimiz normal olarak yapılabiliyor. Fırtınanın etkisini artırması halinde bu hatta da seferler geçici olarak durdurulabilir” dedi.

Öte yandan Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yapacak küçük tonajlı gemilerde şiddetli fırtına sebebiyle güvenlik açısından Bozcaada ve Gelibolu önlerinde demirlemeye başladı. Yetkililer fırtınanın etkisini azaltmasının ardından, küçük tonajlı gemilerin demir alarak yeniden yollarına devam edeceğini açıkladı.

Bu arada Çanakkale Çanakkale-Kilitbahir arasında sefer yapan mini feribotlar da fırtınaya rağmen seferlerine aralıksız olarak devam ediyor.

GELİBOLU VE LAPSEKİ’DE DEV DALGALAR ETKİLİ OLUYOR
Bu arada fırtına Gelibolu ve Lapseki’de de etkisini sürdürüyor. Fırtına sebebiyle arabalı vapurları ile Çardak-Gelibolu arasında çalışan mini feribotların sefer yapamaması üzerine araçlar Çanakkale ve Eceabat’a yönlendiriliyor. Limanlarda bulunan çok sayıda küçük tekne ise zarar görmemesi için sahipleri tarafından halatlarla bağlanıyor.

KÜÇÜKKUYU’DA DALGALAR ETKİLİ OLUYOR
Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde de fırtına etkisini sürdürüyor. Dalgaların vurduğu sahil kesiminde vatandaşlar zor anlar yaşarken, deniz suyunun ev ve işyerlerine girmemesi için önlem alıyor. Limanda bulunan balıkçı tekneleri de fırtınadan olumsuz yönde etkileniyor. Balıkçılar teknelerinin denize sürüklenmesini önlemek için tedbir alıyor.

ŞİDDETLİ LODOS ÇANAKKALE’DE TEKNE BATIRDI
Çanakkale Boğazı’nda etkili olan şiddetli lodos Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyü Yeni Liman mevkiinde bir teknenin batmasına sebep oldu.
Çanakkale’de gece başlayan ve sabah saatlerinde etkisini artıran saatteki hızı zaman zaman 80-90 kilometreye ulaşan şiddetli lodos Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyünde bazı balıkçı teknelerine zarar verdi. Yeni liman mevkiinde bir tekne batarak alt kesimi parçalanan tekne büyük zarar gördü. Aynı bölgede tekneleri bulunan diğer balıkçılar da sandallarını liman arkasına çekerek dalgalardan korumaya çalıştılar. Batan teknenin fırtınanın etkisini kaybetmesinin ardından çıkarılarak sahile çekileceği öğrenildi.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkileri ise fırtınanın gece boyunca devam edeceğini belirterek, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir