Sigara İçen Öğrencinin Bursu Kesilecek

24 Mart 2009

Çanakkale’de 620 öğrenciye ayda toplam 80 bin TL tutarında karşılıksız burs veren Hüseyin Akif Terzioğlu Şevkat Yuvası Vakfı, sigara içen öğrencilerin bursunun kesilmesini kararlaştırdı. Karara imza atmayan vakıf yöneticilerinden Çanakkale İl Özel İdaresi eski Müdürü İbrahim Mersin, “Bu uygulama insan haklarına aykırı” dedi.

Tartışma yaratan karar, Hüseyin Akif Terzioğlu Şevkat Yuvası Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Çanakkale Vali Yardımcısı Tahir Demir tarafından açıklandı. Kararı, heyetin 11 Şubat 2009 tarihli toplantısında aldıklarını belirten Demir, öğrecilere 1 Haziran 2009 tarihine kadar süre tanıdıklarını bildirdi. Öğrencilerin bu tarihe kadar sigara içmediklerini bildirmesi ve 3 kişiyi tanık göstermesi halinde burslarının kesilmeyeceğini duyurdu. Aksi halde öğrencinin burs hakkını yitireceğini vurgulayan Demir, karara kendisinin yanı sıra 4 mütevelli heyeti üyesinden Çanakkale Gençlik ve Spor eski İl Müdürü Enver Can ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Yapı İşleri Dairesi Başkanı Osman Salcan’ın da olumlu yönde imza attığını, sadece Çanakkale İl Özel İdaresi eski Müdürü İbrahim Mersin?in muhalif kaldığını bildirdi.

Mütevelli Heyeti üyesi Enver Can da öğrencileri sigaradan kurtarıp sağlıklı bir yaşama yönlendirmek için bu kararı aldıklarını anlatırken, “Bir beden eğitimi öğretmeni olarak 40 yıllık meslek hayatım boyunca öğrencilerime sigaranın zararlarını anlattım. Vakfımız da bu konuda son derece titiz çalışmalar yürütmektedir. Gelecek vaat eden öğrencilere sahip çıkan ve yüzlerce öğrenciyi hayata hazırlayan önemli bir kuruluşuz. Gençlerimize güveniyoruz. 1 Haziran tarihinde, 3 arkadaşını tanık gösterip, sigara kullanmadığını söyleyen burslu öğrencimizin, bursu kesilmeyecek” dedi.

Hüseyin Akif Terzioğlu Şevkat Yuvası Vakfı’nın ayrıca, gelecek dönemdeki burs kayıtlarında, sigara içmeyen öğrencilere öncelik vereceği bildirildi. Karar muhalif kalan vakıf yönetimcilerinden İbrahim Mersin ise şunları söyledi:

“Ben de sigara içen biriyim. Alınan bu kararın altına imzamı atmadım. Muhalif kaldım. Gerekçem şu; zorlama insan haklarına aykırıdır. Devletimizin de sigara içilmemesine yönelik aldığı bir dizi önlemler var. Sağlık açısından önemli kararlar alınmıştır. Ne var ki, sigara içmemeye zorlama, insan haklarına aykırıdır. Öğrenci, sigara içmediğine inandırmak için 3 şahit getirecek. Tiryaki olan bir öğrenci sigara içmediğine bizleri inandırmak için yalan söylemek zorunda da kalabilir. O halde bu kararla, öğrenciyi yalan söylemeye de teşvik etmiş olmuyor muyuz?”

Hüseyin Akif Terzioğlu Şevkat Yuvası Vakfı, üniversite öğrencilerine aylık 150 TL, orta öğretimdeki öğrencilere 80 TL, ilköğretim öğrencilerine ise 60 TL karşılıksız burs veriyor. Toplam 620 öğrenciye burs sağlayan vakıf, ayda yaklaşık 80 bin TL dağıtıyor.

[Haber Kaynağı: Milliyet]

Yorumlar...
 • Pınar ÖZDEMİR
  09/02/2010 10:15

  Merhaba ben ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim.4yıldır vakıftan burs almaktayım. Fakat benim bursum çok düzensiz yatmakta.Şubat ayı bursum hala yatmadı. Acaba bursum ayın 15'inde mi yatacak.İlgienirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

 • harun çağdaş yeleş
  22/09/2009 08:05

  merhaba ben geçen sene vakfınızdan burs alıyordum bu sene de devam etmesi için size sadece transkrip vermem mi gerekiyo son tarih ne zaman öğrenebilirmiyim okulum 28 eylülde açılacak o tarihten önce alamıyorum çünkü okul bizzat öğrencinin kendisine veriyor cevabınızı bekliyorum tesekkürler

 • hüseyin kartal
  30/08/2009 03:12

  sizin vakfınızdan iki senedir burs almaktayım ancak yeni kararınızı bilmediğim için ve bana bi tür yolla ulasmadıgını için size herhangi bi kanıt sunamadım.mümkünse bu tarihten sora bişey yapsam olurr mu?sigara içmiorum ve bursumu kaybetmek istemedim ders basarısı ve şartlarınıza her türlü uyuorum lütfen beni bilgilendirebilir misiniz?tesekkür ederim.

 • fatma aksoy
  04/04/2009 16:11

  Ben sizin vakfınızdan burs almakta olan Fatma Aksoy.Sigara konusunda göndermiş olduğunuz dilekçe örnekleri dün elime geçti.Sigara içmiyorum fakat zarfı yeni aldığım için tarihini istemeden de olsa geçirmiş bulunmaktayım.Gerekli onaylamayı ancak pazartesi günü yaptırabilirim.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir