Sigara Yasağının Anayasa’ya Aykırı Olduğuna Dair İlk Dava Çanakkale’de Açıldı

12 Şubat 2010

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük?ün oğlu, stajyer avukat ve Anayasa Hukuku doktora öğrencisi Tevfik Sönmez Küçük, önceki gün yakınlarını ziyaret etmek üzere İstanbul’dan Çanakkale’ye geldiğini belirterek, “Bu ziyaretim sırasında akşam saatlerinde bir restoranda kapalı alanda yemek yerken sigara içmeye başladım. Mekan sahibi sigara içmemem için beni uyardı. Ancak ben bu uyarıya rağmen sigara yasağı uygulamasının insan haklarına aykırı olduğunu belirterek içmeye devam ettim. Sonrasında da emniyet kuvvetleri tarafından tarafıma 69 TL ceza yazıldı.

Ben bu yasağın Anayasa’ya aykırı olduğu kanaatindeyim. Bu çerçevede Çanakkale Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne, “Anayasa’ya aykırılık itirazı” ile birlikte idari işlemin iptali ve olayın Anayasa Mahkemesi’ne intikali için dava açtım. Ben özgürlüklerin sigara içmeyenlerin olduğu kadar sigara içenlerin de hakkı olduğuna inanıyorum. Başta Almanya ve Belçika olmak üzere pek çok demokratik ülke bunu yapabiliyor. Biz de yapabiliriz” dedi.

Sigara ile mücadele etmenin devletin ve sivil toplum örgütlerinin en doğal hakkı olduğunu anlatan Tevgik Sönmez Küçük, “Ben de bu mücadeleyi destekliyorum. Ancak sigara tüketimi ile ilgili mücadele farklı bir şey, bir özgürlüğün tamamen görmezden gelinmesi farklı bir şey. Anayasa ve hukuk herkesin hukuku. Bu Anayasa, sigara içmeyenlerin olduğu kadar sigara içenlerin de Anayasa’sı. Bu sebeple yasanın Anayasa’ya aykırı olduğunu düşünerek Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne başvurmuş bulunuyorum. Bu dava

Türkiye’de bir ilk özelliğini de taşıyor. Takdir tabii yüce mahkemenindir. Eğer olayın Anayasa Mahkemesi’ne intikal etmesine kararı verilirse bu olay Anayasa Mahkemesi’nin önüne gidecek. Bu gündemdeki tartışmalar da burada alınacak kararla sona ermiş olacak” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...
  • doğan sahin
    12/02/2010 21:10

    Acemi avukat boyundan buyuk işlere kalkışmış... WHO Tütün Kontrolü Çerçeve sözleşmesi ve 5261 sayılı kanunla ülkemizde kabul edilmiş olan hükümlere göre:..Tütün kullanımı küresel bir salgın olup kamu sağlığı açısından ciddi sonuçları vardır...bu zararlı etkilerin engellenmesi amcıyla her ülke kendi yasalarına göre ve çerçeve sözleşmeye uygun olarak gerekli yaptırımları uygulamaya teşvik edilir" Bu yaptırımlar AB uyum yasalarına uyum amacıyla çıkarılmıştır. Ayrıca; " 4207 sayılı yasa tutun reklam ve promosyonunu her şart altında yasaklamıştır" Ayrıca ; Ankara 2. idare mahkemesi ve Danıştay 13. daire kararlarını, konuya taraf sağlık Bakanlığı emsal kararlarını bir iyice incelemelidir. Ek olarak, yukarıda verilen muhabbetten ben kesilen cezanın Anayasanın hangi maddesine aykırı olduğunu çıkaramadım.... Bu iş kamu sğlığıyla ilgilidir ve tutarlı bir tartışma ortaya koyamayacaksa, yeni mezun arkadaşımız kürselci oligopol bu tütün pazarının lehine böyle popülist açıklamalara gitmemelidir. Elbette konu tartışılır ve bir şeyb yapmak istiyorsa, yabancı tütün tekellerinin yanında "müdahil" olsun da bilelim ne yapmak istediğini. Hem tekel işçilerinin yanında alkış tutacaksın, ama diğer yandan tekel işçilerini bitiren yabancı tütün firmalarının yanında alkış tutacaksın ? bu ne demek ki? Bu popülizm demek olabilir mi? saygılarımla

  • sakin t.
    12/02/2010 20:34

    Ben buyudum diyo. babamın oğluyum diyo.gündem lazım bana diyo ......

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir