“Sigarayı Bırakalım, Hayatın Tadına Varalım”

09 Şubat 2017

Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Taşçı, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedneiyle açıklamalarda bulundu. Dr. Taşçı, açıklamasında “2000-2024 yılları arasında dünyada 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir.” dedi.

Dr. Ali Taşçı, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği gibi sigara kullanımı, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorun olup; en önemli önlenebilir ölüm nedenidir. Tütün ve tütün ürünlerine karşı sistematik bir mücadele verilmemesi halinde sigaranın neden olduğu ölümlerin artacağı, 2000-2024 yılları arasında dünyada 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ile mücadele kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anılmaktadır. 9 Şubat tarihi, sigaradan kurtulmak isteyen bireyler için önemli bir başlangıç olabilir. Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adım, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır. Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, bir hastalık olarak kabul edilen sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine de ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarımıza müracaat edilerek veya Bakanlığımızın “Alo 171 Sigara Bırakma Hattı” aranarak destek istenmelidir. Sigara brakıldığı andan itibaren vücut kendi kendini tamir etmeye başlar, sigarayı bırakmak için kanser ya da kalp hastası olmayı beklememeliyiz, zira böyle bir durumda vücudunuzun kendini tamir etmesi için yeterli vaktimiz olamayabilir. Sigara içilen bir ortamda bulunmak ve bu ortamdaki kirli havayı teneffüs etmek te pasif sigara kullanımı olarak ifade edilir ve aktif sigara kullanımının sebep olduğu hastalıklara hemen aynı oranlarda yol açabilmektedir.
Toplumumuzun ve yarının teminatı olan çocuklar ve gençleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak için Müdürlüğümüzde tütün ve tütün ürünleri ile mücadele çalışmaları kararlı bir şekilde devam etmektedir. Tablet bilgisayarlı ve kolluk kuvvetleri desteği bulunan 13 ekibimizle il merkezi ve ilçelerde tütün ve tütün ürünleri ile ilgili denetimler etkin bir şekilde sürdürülmektedir. Kapalı alanlarda ve toplu yaşam alanlarında, sigara ile mücadele konusunda vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız vardır. Vatandaşlarımız tarafından kapalı alanlarda sigara içildiğinin tespit edilmesi halinde, Bakanlığımızın “184” numaralı telefonuna ihbarda bulunulabilecektir.
Sağlıklı bir toplum oluşturmak amacıyla halkımızı 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle sigarayı bırakmaya, fiziksel aktivite yapmaya ve sağlıklı beslenmeye davet ediyoruz.
Sigarayı Bırakalım, Hayatın Tadına Varalım”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir