Silahlı Eğitim İzcilik İlkeleri Gereğiymiş!

13 Temmuz 2016

6 Mayıs 2016 tarihinde ortaya çıkan görüntüler sadece Çanakkale’de değil, tüm ülkemizde ses getirmişti. Habere göre; Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Türkiye İzcilik Federasyonu 22-26 Nisan 2016 tarihleri arasında Çanakkale’de “Milli Bilinç Kampı” yapmış; kampa katılan ortaokul ve lise öğrencisi çocuklara silahla atış talimi eğitimi verilmişti. Üstelik bu eğitime ilişkin silahlı fotoğraflar da basın yayın organlarında yer almıştı.
Bu haberlerin ardından önce Çanakkale Valiliği soruşturma başlattı. Daha sonra CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek bir soru önergesi hazırladı. Henüz Valiliğin soruşturması hangi aşamada bilinmemekle birlikte, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in yazılı soru önergesine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından bir yanıt verildi.
Üstelik gelen yanıt, en az çocuklara silahla atış talimi yaptırılması kadar şaşkınlık yaratmış durumda. Çünkü; Bakan Kılıç verdiği yanıtta, yapılanların “izcilik ilkelerine uygun bir eğitim” olduğunu ileri sürüyor. Üstelik bu kampta yapılanların hiçbirinden Bakanlığın haberi yokmuş.
İşte o soru önergesinin cevabı:

“Sözü edilen kamp, Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü faaliyet programında olmayan, Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından gerçekleştirilen bir izcilik kampıdır.
Konuyla ilgili olarak Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Çanakkale’de Federasyon tarafından gerçekleştirilen bu kamp. 38 ülkeden 11.500 izcinin katıldığı kapsamlı bir faaliyet olup izcilik kamplarında, izcilik ilkelerine uygun eğitimler verilmektedir.
Türkiye İzcilik Federasyonunca Çanakkale’de gerçekleştirilen kamplara ilişkin olarak son 5 yılda, Çanakkale’de yaşayan vatandaşlarımız tarafından, Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne yapılan herhangi bir şikayet bulunmamaktadır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir