Sivas Katliamı’nın 22. Yılı Anma Mesajları…

01 Temmuz 2015

Sivas Katliamı’nın 22. yılında kaybedilen 35 aydın ve sanatçı, Çanakkale’de unutulmadı.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan

“2 Temmuz 1993’te Sivas’ta ölümsüz halk ozanı Pir Sultan Abdal’ı sazla, sözle, semahla anmak üzere bir araya gelen sanatçı ve fikir insanlarının, kaldıkları Madımak Otelinin gözü dönmüş gericiler tarafından ateşe verilmesiyle can vermelerinin üzerinden 22 yıl geçti.
Sivas’ta Madımak Otelinde yaşananların yüreklerde bıraktığı derin yaranın asla kapanmayacağı, bu yaranın asla kabuk bağlamayacağı gibi, vicdanlarda da bu dava asla kapanmayacak, insanlık zaman aşımına uğramayacaktır.
Sevgiyle, saygıyla, hoşgörüyle, barış içerisinde bir arada kardeşçe yaşanacak günlerin uzaklaşmaması dileğiyle, Sivas’ta kaybettiğimiz canları rahmetle anıyor anıları önünde saygıyla eğiliyorum.

Eğitim İş Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu

“2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nde gericiler tarafından insanlığın gözü önünde 33 yurtsever, ilerici, aydın insanımız ve 2 otel çalışanı yanarak ya da dumandan boğularak vahşice katledildi.

Tarihimize kara bir leke olarak geçen bu katliamın 33 olan sanığı da 13 Mart 2012 tarihinde AKP iktidarı tarafından zaman aşımından aklanmıştır. Hatta başbakan Tayyip Erdoğan, bu karar için ”hayırlı olsun” diyerek memnuniyetini dile getirmişti. Bu yetmiyormuş gibi, katliam sanıklarının avukatlığını yapan ve AKP tarafından milletvekili yapılarak ödüllendirilen AKP İzmir Milletvekili Ali Aşlık, katliamdan 19 yıl sonra, meclis kürsüsünden; “Madımak’ta ölenler kadar sanıklar da masumdu” diyerek, AKP zihniyetinin gerçek gerici yüzünü bir kez daha göstermiştir.

12 Eylül faşizmi öncesi Kahramanmaraş’ta ve Çorum’da kontr-gerilla eliyle oynanan, din, mezhep ve etnik kimlik farklılıklarını körükleyerek halkı birbirine kırdırma oyunu Sivas’ta da sahneye konulmuştur. Aradan geçen onca zamana rağmen, AKP’nin 13 yıldır ülkeyi tek başına yönetmesi ve ülkemizi adım adım ortacağ karanlığına götürmesi, ülkemizde Sivas katliamını yaratan koşulların henüz ortadan kalkmadığını, Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığını göstermektedir.

Bugün Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden yurttaşlarımızın katillerini koruyanlar ile Sivas katliamını yaptıran ve katillerini koruyan zihniyet aynıdır.

O gün Sivas’ta aydınlarımızı diri diri yakanların “Cumhuriyet, Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkacağız” sloganlarının atılması hiç de tesadüf değildir. İşte bu nedenle Atatürk’e ve Cumhuriyet devrimlerine saldıranlara inat, Atatürk’e ve Cumhuriyet devrimlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz ve Sivas’ında Maraş’ında Çorum’un da hesabını soracağız.

1993 yılında Sivas’ta diri diri yakılanların ateşi, 22 yıldır yüreklerimizde yanmaya devam ediyor. Yakanları da “AK”layanları da unutmadık, unutturmayacağız!”

Chp’li erkek: “Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek!”
Öte yandan CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise, 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın yıldönümü nedeniyle yarın Sivas’ta olacağını duyurdu. CHP’li bir grup Milletvekili ile birlikte sabah erken saatlerde Sivas’a hareket edecek olan Erkek, Madımak Oteli önünde yapılacak anma törenine katılacak.
2 Temmuz’un siyasi tarihimizde bir utanç, kara bir leke olduğunu belirten Erkek, “2 Temmuz’da bir ateş yakıldı. Aydınlarımızı, aydınlık insanlarımızı yok etmek istediler; ama, beceremediler. Olmadı. Her zaman olduğu gibi, aydınlık yine karanlığa karşı galip geldi. Canlarımızı yaktılar, yine de Sivas’ta yanan aydınlığı söndüremediler.” dedi.
“Katliamda yaşamını kaybeden ve 22 yıldır aramızda olamayan canları, saygı ve rahmetle anıyorum. Onları unutmayacağımız gibi, onların katillerini besleyenleri, koruyanları ve affedenleri de unutmayacağız. Bu acı unutulmasın diye CHP olarak iktidarımızda, Madımak Oteli’ni hoşgörü müzesi yapacağız.” diyen Erkek, Sivas’ta yanarak can veren şair Metin Altıok’un dizeleriyle sözlerine son verdi:
“Ben o gün öldüm gülüm,Bir daha ölmem artık.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir