Soğuk Hava Sarıçay’ın Belirli Bölgelerde Donmasına Sebep Oldu

31 Ocak 2012

Sıfırın altında 6,7 derecelik sıcaklık ile son yılların en soğuk gecesini geçiren Çanakkale’de şehri ortadan ikiye bölen Sarıçay belirli bölgelerde dondu. Buz tabalarının oluştuğu Sarıçay’ın bu ilginç görüntüsü vatandaşları da şakına çevirdi.

Çanakkale’de özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı soğuk havayı da beraberinde getirdi. Son yılların en soğuk gecesinin yaşandığı il merkezinde sıfırın altında 6,7 derecelik sıcaklık herkesi zor durumda bıraktı. Sabah işlerine gitmek üzere yola çıkan Çanakkaleliler şehri ortadan ikiye bölen Sarıçay’ın belirli bölgelerde buz tuttuğunu görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri il merkezindeki sıfırın altında 6,7 derecelik sıcaklığın son yılların en düşük sıcaklıkları arasında yer aldığını açıkladı. Yetkililer 14 Şubat 2004 tarihinde Çanakkale’de -11,2 derecelik bir sıcaklığını ölçüldüğünü belirterek, bunun dışında 28 Ocak 2006 tarihinde -8,6; 6 Mart 1987 tarihinde -8,4 ve 20 Aralık 2001 tarihinde de -7,2 derecelik ısıların kaydedildiği açıkladı. Çanakkale’de soğuk havanın 3 Şubat Cuma gününe kadar devam edeceğini belirten yetkililer, 4 Şubat Cumartesi gününden itibaren havaların ısınmaya başlayacağını ifade etti.

PAZAR ESNAFI TENEKELERDE ODUN VE TAHTA PARÇASI YAKARAK ISINIYOR
Öte yandan, soğuk hava pazar esnafını da zor durumda bıraktı. Salı günleri kurulan pazar yerinde çoğu esnaf satış için stand açmazken, pazara gelen diğer esnaflar da ısınmak için tenekelerde odun ve tahta parçası yakmak zorunda kaldı. Don sebebiyle ürünlerin çoğunun zarar ördüğünü belirten satıcılar bu durumun kendilerini olumsuz yönde etkilediğini açıkladı.

ÇANAKKALE DONUYOR
Yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışının il merkezinde etkili olmadığı Çanakkale’de gece hava sıcaklığı sıfırın altında 6,7 dereceye kadar düştü. Evlerinde ısınmakta güçlük çeken vatandaşlar bir yandan sobalarına odun kömür atma telaşına girerken, diğer yandan da doğalgazla ısınanlar kombilerin derecelerini arttırmak zorunda kaldı. İl merkezi ile ilçelerde çok sayıda su sayacı donduğu için vatandaşlar susuz kaldı. Öte yandan Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler don sebebiyle yolların kayganlaşması üzerine kazaların olma ihtimaline karşı sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

METEOROLOJİ’DEN FIRTINA UYARISI
Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü, denizlerde şiddetli fırtına görüleceğini belirterek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Konu ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan (Poyraz) 7-9 kuvvetinde (75-90 km/saat); Güney Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan (Poyraz) 6-8 kuvvetinde (60-75 km/saat); Marmara’da Kkuzey ve kuzeydoğudan (Poyraz) 6-8 kuvvetinde (60-75 km/saat); Batı Karadeniz’de bu gece saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeybatıdan (Karayel) 7-9 kuvvetinde (75-90 km/saat); Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan (Poyraz) 7-9 (75-90 km/saat) yarın sabah kuzeybatıdan (Karayel) 6-8 kuvvetinde (60-75 km/saat) fırtına görüleceği belirtildi. Kuvvetli fırtınanın 1 Şubat 2012 Çarşamba öğle saatlerinde etkisini kaybetmesinin beklendiği ifade edildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir