Soma İçin 3 Günlük Milli Yas İlan Edildi

Soma İçin 3 Günlük Milli Yas İlan Edildi
14 Mayıs 2014

Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan faciada şu ana kadar 205 işçi hayatını kaybetti. Başbakanlık facia dolayısıyla 3 günlük milli yas ilan etti.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan ve aziz milletimizi hüzne boğan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren ülkemizde üç günlük milli yas ilan edilmiştir. Yas alameti olarak bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecektir” denildi.

Çanakkale’de Soma yası… ÇOMÜ Bahar Şenliklerini Erteledi
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde bu yıl 19’ncusu düzenlenen ve açılışı önceki gün yapılan Bahar Şenlikleri, Soma’da meydana gelen maden faciası nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. ÇOMÜ Yönetim Kurulu, Soma’daki elim kaza dolayısıyla işçilerin ve milletin acısını paylaşabilmek için üniversitenin 19’uncu Bahar Şenliklerinin daha sonra belirlenecek bir tarihte yapılmasına oy birliğiyle karar verdi.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner ise yayımladığı mesajda, milletlerin acılarını ve sevinçlerini birlikte yaşadığını, Soma’daki büyük facia herkesin ortak matemi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“ÇOMÜ olarak milletimizin acısını en derinden paylaşıyoruz. Bugün hepimiz Soma’yız, hepimizin büyük acısı var. Ekmeğini en zor koşullarda yerin altında arayan, evine, ailesine namusuyla AŞ götürmek için uğraş verirken şehit olan işçilerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır, faciada yaralanmış olan işçilerimize de Yüce Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Ümit ederiz ki Allah, bu millete bir daha böyle acılar yaşatmaz ve yine ümit ederiz ki madende sıkışmış işçilerimiz de bir an önce sağ salim bir şekilde ailelerine kavuşabilir.”

Başkan Gökhan’dan Soma Mesajı
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Manisa’nın Soma İlçesi’nde meydana gelen maden faciasının ardından belediyenin internet sitesinden bir mesaj yayınladı. Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Gün geçmiyor ki üzücü, can acıtıcı bir haber gelmesin, içimiz titremesin. Şimdi de Manisa’nın Soma ilçesindeki bir kömür madeninde yaşanan felaketin acısı düştü içimize…
Zor koşullar altında çalışan 200’ün üstünde emekçimizin maden ocağında yaşanan patlama nedeniyle hayatını kaybettiğini ve çok sayıda yurttaşımızın da madende mahsur kaldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum.
Kazada hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir