“Soma ve Çanakkale’yi Kardeş Kent Olarak Görmek İstiyoruz”

“Soma ve Çanakkale’yi Kardeş Kent Olarak Görmek İstiyoruz”
05 Eylül 2014

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen Soma Çocuk ve Ailelere Psiko-Sosyal, Kültürel Destek Projesi kapsamında, Çanakkale’ye gelen 21’i çocuk toplam 37 Somalı aile 29 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında kentte pek çok etkinlik ve aktivite gerçekleştirildi.

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden kazasında 301 madenci hayatını kaybetti, 500 kadar madenci de kurtarıldı. Çanakkale Belediyesi ile Çanakkale Tabipler Odası 18?19 Haziran 2014 tarihlerinde Soma, Savaştepe-Sarıbeyler’de saha çalışması ile durum ve ihtiyaç tespitinde bulundu. Bu tespitler ile birlikte, her felaketten, her savaştan en çok etkilenenlerin çocuklar ve kadınlar olduğu göz önüne alınarak Çanakkale Belediyesi tarafından Somalı Çocuk ve Ailelere Psiko-Sosyal Kültürel Destek Projesi hazırlandı. 29 Ağustos Cuma günü kente varan ve Güzelyalı Gençlik Kampı’nda konaklayan aileler, aynı akşam Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile birlikte akşam yemeğinde bir araya geldi. Tanışma etkinliği niteliğindeki bu yemekte konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Somalı ailelere “hoşgeldiniz” diyerek, kentte kalacakları süre boyunca iyi vakit geçirmeleri temennisinde bulundu. Somalı Çocuk ve Ailelere Psiko-Sosyal, Kültürel Destek Projesi, 30 Ağustos Cumartesi günü Gelibolu Yarımadası gezisi ile devam ederken, aynı gün çocuklar için de, atölye çalışmaları, ebru ve seramik çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve çeşitli oyunların oynanması ile devam etti. 31 Ağustos Pazar günü Assos ve Behramkale gezisine katılan aileler, aynı gün kent merkezinde de Aynalı Çarşı ve Yalı Caddesini gezme, Kordon turu yapma fırsatı buldu. 1 Eylül Pazartesi günü ise Troia Ören Yerini gezen konuklar, turlarını Kazdağları gezisi ile tamamladı.

Başkan Gökhan, aileler ile buluştu
Projenin son günü olan 2 Eylül tarihinde aileler Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’la kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi. Buradaki etkinliğe Başkan Gökhan’ın eşi Hale Gökhan ve Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar katıldı. Somalı aileleri kentte ağırlamaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Başkan Gökhan, yapmış olduğu konuşmada Çanakkale’nin tarihine de değinerek, kentin her köşesinde vatan için canlarını feda eden şehitlerin bulunduğuna vurgu yaptı ve “Şehitlerimiz, barış için canlarını verdiler. Ülkemizin ileri medeniyetler seviyesine ulaşması için canlarını verdiler. Böyle anlamsız kazalar, şehit işçiler olmasın diye canlarını verdiler. Bizler maalesef onların bu mücadelesinin gereğini yerine getiremiyoruz. Yalnızca Soma’da değil, ülkemizin pek çok yerinde emekçi kardeşlerimizin körü körüne yaşamlarını kaybettiğini biliyoruz. Biz buna layık değiliz. Bizim imkânlarımız en ileri teknoloji ile tersanecilik, madencilik, inşaatçılık yapmaya elverişli” diye konuştu.

“Soma ve Çanakkale’yi kardeş kent olarak görmek istiyoruz”
Somalı ailelerin acısını paylaştıklarını belirten Başkan Gökhan, “Biz acılarımızı paylaşabilen bir milletiz. Sizler de Çanakkale’de dostlarınız, kardeşleriniz olduğunu unutmayın. Sizlere her zaman kapımız, yüreğimiz açık. Bu anlamda Soma ve Çanakkale’yi kardeş kent olarak görmek istiyoruz. Acılarımızı dindirmek için beraber hareket edelim” dedi. Başkan Gökhan, son olarak Somalı ailelere Çanakkale’ye geldikleri için teşekkürlerini iletti.

Çanakkale Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında kentte bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Somalı aileler ise, acıların paylaşılması, özellikle çocuklara moral ve motivasyon desteğinin sağlanması adına projede emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Kahvaltı sonrası Başkan Gökhan, ailelere hediye takdiminde bulunurken, ardından konuklar Soma’ya uğurlandı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir