Sosyal Konutlar Kentsel Yenileme Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

21 Mart 2014

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, önceki akşam İsmetpaşa Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek Sosyal Konutlar Kentsel Yenileme Bilgilendirme Toplantısı düzenledi. Başkan Gökhan, yenileme ile birlikte bu alandaki kentlilerin mağdur edilmeden, kira yardımları yapılarak yeni, sağlam ve modern yapılara kavuşabilmeleri için çalışmaların başlatıldığını kaydetti.

1999 depremi öncesinde yapılan binaların yenilenmesi, kentin sağlam binalar ve modern bir görünüme kavuşması için başlatılan Kentsel Yenileme çalışmaları kapsamında bulunan Sosyal Konutlar bölgesinde yaşayan kentlilerle Çataltepeliler Derneği’nde bir araya gelen Başkan Gökhan, çalışmalara ilişkin tüm detayları katılımcılarla paylaştı. Yoğun bir ilginin olduğu toplantıda konuşma yapan Başkan Gökhan, etap etap gerçekleştirilecek çalışmalar ile birlikte bölgedeki önemli trafik akslarından biri olan Tuğsavul Caddesi’nin 40 metre olacağına, bölgedeki yerleşim alanlarının 13 kata çıkarılacağına ve bu sırada yeşil alanların arttırılıp, çarşı düzenlemelerinin yapılacağına dikkat çekti.

Çalışmaları ‘yenileme’ olarak adlandırdığını ifade eden Gökhan, bu konuyla ilgili olarak, “Kentsel yenileme dediğimiz zaman, buradaki yapıların iyileşmesi, sağlıklı, depreme dayanıklı ve çağdaş bir görünüme kavuşmasını anlıyoruz. Buradaki çalışmaları medeni şartlarda ve yerinde çözeceğiz. Buradaki insanlar, yıllarca burada yaşamış, burada hatıraları olan insanlar. Onları başka yerlere göndermeden bu düzenlemeleri yapacağız. Yenileme yapacağız diye insanların buradan uzaklaştırılması insani değildir” diye konuştu.

866 konutun bulunduğu bölgede Ulusal Mimari Proje yarışmasına çıkıldığını belirten Başkan Gökhan, bununla ilgili hazırlanan şartnameyi de katılımcılarla paylaştı. Gökhan, şartnamenin ana felsefesinin güvenli, sağlıklı, estetik bir çevrenin oluşturulması, ekonomik, sosyal ve kültürel özelliklerin dikkate alınarak bu alanda yaşayanların yine bu alanda yaşamaya devam etmesi olduğuna dikkat çekti. Başkan Gökhan, çalışmalar ile birlikte 866 adet mülkiyet sahibine yine 866 adet sahip oldukları metrekare değerince daire verileceğini, bu dairelerin de kentlilerin daha önceden bulundukları mevki ve katlara eşdeğer olarak verileceğini belirtti.

“ALTERNATİFLER SUNULUYOR”
Şartname kapsamında, kentlilere çeşitli alternatifler sunulduğuna da vurgu yapan Başkan Gökhan, “Kentliler en az mevcut metrekareleri kadar daire alacaklar. Alandaki daireler 60-150 metrekare olarak planlanacak. Farklı ya da daha büyük daire almak isteyenlere seçenekler sunulacak. Örneğin 80 metrekareyse eviniz ve 120 metrekarelik daire almak istiyorsanız, 40 metrekarelik farkını vererek buna sahip olabilirsiniz. Bununla ilgili alternatifler sunulacak” diye konuştu.

“YEŞİL KORUMA ALTINDA”
Şartnamenin en önemli maddelerinden birinin çevre olduğuna dikkat çeken Başkan Gökhan, bölgedeki ağaç gruplarının korunacağını kaydetti. Ağaçların rölevesinin çıkarıldığını söyleyen Gökhan, korunması gereken ağaçların bulunduğunu ve bunların koruma altında olacağını sözlerine ekledi.

SOSYAL KONUTLARDA NELER OLACAK?
Şartname kapsamında altyapı tesislerinin yeniden düzenlenmesi, bölgede sosyal ve kültürel tesis alanının bulunması, otoparkların zemine alınması gibi maddelerin bulunduğunu belirten Başkan Gökhan, proje yapımının da etaplar halinde olacağını kaydetti.

“KENTLİNİN GÖRÜŞÜ ALINIYOR”
Ulusal Mimari Yarışma Projesi çerçevesinde bu şartnamenin dikkate alınacağını belirten Gökhan, “Bu toplantının amacı, bu şartnameye ilave bir şey söylüyor musunuz ya da istiyor musunuz, bunları belirlemektir” diye konuştu. Yarışmanın Eylül 2014’te sonuçlanacağını belirten Başkan Gökhan, sene sonunda da uygulama projelerinin başlayacağını sözlerine ekledi.

“KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK”
Yenileme çalışmaları kapsamında, bölgede yaşayanların sık sık Belediye binasına gelmek zorunda kalmayacağını söyleyen Gökhan, Sosyal Konutlar bölgesinde açılacak olan ofisle burada yaşayanların rahatlıkla ofise ulaşıp merak ettiklerini sorabileceklerini ve işlemlerini gerçekleştirebileceklerini kaydetti. Ayrıca tüm çalışmaların belediye tarafından üstlenileceğini ve koordine edileceğini belirten Gökhan, yapı denetiminin de belediye tarafından yapılacağını söyledi. Gökhan ayrıca, bölge sakinlerinin yenileme kapsamında mağdur olmaması için kira yardımının da yapılacağını belirtti.

“BU İŞİ BİRLİKTE YAPACAĞIZ”
Çanakkale Belediyesi’nin Barışkent, Çağdaşkent, Özgürkent olmak üzere daha önceden çeşitli projelere imza attığını ve bu projeyi de rahatlıkla gerçekleştirebileceğine vurgu yapan Başkan Gökhan, sözlerini, “Bu işi de beraber yapacağız. Hedefim, kentlinin cebinden beş kuruş para çıkarmadan, kiralarını da olabildiğince destekleyip bu işi sonuçlandırmak” diye konuştu.

Toplantı katılımcıların sorularının yanıtlanması ile son buldu.

[canakkale.bel.tr]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir