“Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi” Sonuçlandı

23 Ekim 2014

Çanakkale Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu “Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi” ulusal proje yarışması sonuçlandı. Jüri, 37 projenin katıldığı yarışmada üç ödül, üç de mansiyona değer projeyi belirledi. Ayrıca dört projeyi de satın almayı uygun buldu.

Çanakkale Belediyesi’nden yarışmayla ilgili yapılan açıklamada jürinin belirlediği ‘değerlendirme kriterleri’nin yarışmanın sağlıklı sonuçlanmasında etkin rol oynadığı ve birincilikle ödüllendirilen projenin ekonomik boyutu göz ardı etmeyen, uygulanabilir bir “tasarım ürünü” olduğu belirtildi. Projeler, Hastane Bayırı Spor Tesislerinde 15 Kasım’a kadar hafta içi 10.00-12.00 / 13.30-16.00 saatleri arasında gezilebilecek, 15 Kasım Cumartesi saat 14.00’de Seramik Müzesi’nde Kolokyum düzenlenecek. İlk üç proje 15 Kasım’dan sonra proje alanında bulunan Çataltepeliler Derneği Binasında sergilenerek yeniden kullanıcıların değerlendirmelerine sunulacak.


Çanakkale Belediyesi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Dönüşüm Değil, Yenileme!”
“Birinci ödüle seçilen proje ekibinin; “Çanakkale’nin farkındalık yaratmak amacıyla üretilen kentsel politikalara ihtiyacı yoktur” yaklaşımı övgüye değerdir ve bu kentte yaşayanlar bundan onur duymalıdırlar. Tarım alanların yapılaşmaya açılmasının dengelenmesi ancak bu tür yenileme projelerinde mümkün olabilmektedir. Yarışma, kentteki yapı stoğunun katılımcı dönüşüm senaryoları ile ele alınmanın bir örneği olarak tanımlanabilir.

Seçilen Projede Ana Tema “Mavi – Yeşil Bir Odak”
Tuğsavul Caddesi boyunca düşünülen ticari işlev koridoru, zemini çökertilmiş sokakla birlikte iki katlı bir “alış-veriş sokağı” olarak planlanmıştır. Sokak; yürüyen merdivenler ve asansörlerle katlar arası erişimi sağlamakta, kentsel açık ve yeşil alanlarla buluşma gerçekleştirilmekte, Sarıçay rekreatif alanı ile bütünleşmektedir. Çok işlevli bir amfi, meydanın altında planlanan kültür merkezi içinde çok amaçlı salon, kitaplık, atölye ve derslikler projenin sosyal donatısını oluşturmaktadır. Güneşlenme, Tuğsavul Caddesi yönüne hakim yöneliş, blokların dizilişleri ve kendi içlerindeki dengeleri, üçüncü boyutun “ele alınışı” projenin başarısında etkili olmuştur. Önerilen sistemde bütün daire tipleri 8Mx7.25 Metrelik temel modüller üzerinden üretilmiş ve türetilmiştir. Beş kat podyum ve zemin üzerinden itibaren kimi yerde on üç kata yükselen blokların temeli radye sistem, asmolen döşeme ve açıkları ise 7 Metre olarak planlanmıştır.
Proje farklı büyüklükte 1514 daireden, çarşıdan, 1786 araç kapasiteli otoparktan, teknik servislerden oluşmaktadır.”

Yarışmada Jüri tarafından Birincilikle ödüllendirilen 84631 rumuzlu projenin ekibi şu isimlerden oluşuyor:

Oknur ÇALIŞKAN – Ekip Başı – Mimar -(İTÜ)
Mehmet Zeyat HATTAPOĞLU – Peyzaj Mimarı (Ankara Üni.)
İbrahim ALP – Şehir Plancısı – (YTÜ)
Jülide ALP – Şehir Plancısı – (YTÜ)
Danışman
Ahmet Erdem HABERDAR – İnşaat Müh.- (İTÜ)

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir