Soydan, Başbakan Erdoğan’a Bozcaada’yı Sordu

Soydan, Başbakan Erdoğan’a Bozcaada’yı Sordu
23 Temmuz 2013

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Serdar Soydan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesinde bulundu.

Serdar Soydan soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Çanakkale İlimize bağlı olan ada ilçemiz Bozcaada, ada etrafındaki irili ufaklı adacıklarla beraber 42 kilometrekareye varan yüzölçümüne sahip bulunmakta ve Ege Denizinin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Yerleşik nüfusu 2.472, iç turizmin geliştiği yaz aylarında 10-12 bin kişilik bir nüfusa hizmet vermektedir.

Adada yaşamanın ayrı bir kültürü gerektirdiği düşünülürse, buradaki insanlarımız, sadece bu nedenden dolayı bile çok özel sıkıntılar yaşamaktadır; çünkü adada yaşamak ayrı psikolojik, sosyolojik ve ekonomik sıkıntıları da beraberinde getirmektedir.

Ülkemizin stratejik öneme sahip iki adasından birisi olan Bozcaada da ekonomik ve sosyal gelişmenin sağlanması adada yaşayan vatandaşlarımız kadar tüm ülkemizde yaşayan vatandaşlarımız için önem taşımaktadır.

Bu doğrultuda;
1- 10 yıllık iktidarınız döneminde Bozcaada’da yaşayan vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal gelişimlerinin sağlanması amacıyla neler yapılmıştır, yapılanların yeterli olduğunu düşünüyor musunuz, bundan sonra Bozcaada ve adada yaşayan vatandaşlarımız için neler yapmayı düşünüyorsunuz?
2- Bozcaada’nın ülkemizin ve dünyanın cazibe merkezi haline gelmesi için orta ve uzun vadeli projeleriniz nelerdir?
3- 6487 Sayılı Yasa ( Alkol Satış ve Kullanımının Düzenlenmesi Hakkında) ile Bozcaada da bağcılık ve şarap üreticiliği yapan üreticilerimiz ciddi sıkıntılarla karşılaşmış, her yıl Bozcaada da yapılan geleneksel Şarap Tadım Günleri iptal edilmiştir.

Bozcaada ekonomisine ciddi katkı sağlayan, Bozcaada’nın dünyaya tanıtımını sağlayan bağcılık ve şarapçılık sektöründe yaşanan ekonomik kayıpları nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir