Soydan, Çarpık Sanayileşmenin Tarım Alanlarına Etkilerini Sordu

16 Aralık 2014

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesinde bulundu.

Soydan, çarpık sanayileşme girişimlerinin Çanakkale’ye etkileri ile ilgili soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Kültür ve tabiat varlıkları açısından zengin, turizm açısından cazibeli ilimiz Çanakkale son yıllarda yoğun bir şekilde plansız, çarpık sanayileşme girişimleriyle karşı karşıya kalmaktadır.
Doğayı ve yaşamı yok sayan acımasız, plansız ve çarpık sanayileşme girişimleri; oksijen deposu muhteşem coğrafyaya sahip Çanakkale ilimizin havasını, suyunu ve toprağını tehdit etmektedir.

Bu doğrultuda;
1- Kaz dağlarında yapılan madencilik faaliyetlerinin ve Biga Ovasındaki termik santrallerin ve sanayi tesislerinin; son 10 yılda Çanakkale, Çan, Bayramiç, Lapseki, Yenice, Biga, Ayvacık ilçe ve köylerimizdeki üreticilerimize ve bölgedeki tarımsal alanlara etkileri konusunda bilimsel çalışmalar yapılmış mıdır? Yapıldı ise sonuçları nelerdir, yapılmadı ise anılan bölgede yaşanan tarımsal ve hayvansal üretimlerdeki verim düşüklüğünün ve kalite kaybının nedenleri nelerdir?
2- Çanakkake bölgemizde, özellikle verimli arazilerimizin bulunduğu Biga Ovasında acımasızca devam eden yoğun ve çarpık sanayileşme tarımsal alanlarımıza zarar vermekte midir, zarar veriyorsa telafisi güç zararların sorumlusu kim veya kimlerdir, bu konuda hangi tedbirleri alacaksınız?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir