Soydan, Yenice’de Faaliyet Gösteren Maden Şirketlerini Meclis Gündemine Taşıdı

Soydan, Yenice’de Faaliyet Gösteren Maden Şirketlerini Meclis Gündemine Taşıdı
04 Mayıs 2013

Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Çanakkale Milletvekili Soydan’ın, Yenice’de faaliyet gösteren maden şirketleri hakkında hazırladığı soru önergesi şöyle:

“Çanakkale Yenice İlçesine bağlı Karaaydın Köyü yakınlarında bulunan iki ayrı kurşun madeninin çalışmaları nedeni ile yöredeki dereler bulanık akmakta ve tarım alanlarında sıkıntılar yaşamaktadır.
Biri bakır, diğeri kurşun ayrıştıran bu iki maden şirketinin atık havuzlarının birbirine yakın olması ve kimyasal atıklar ve ağır metaller özellikle Han Dere ve Döşeme Dere için ciddi çevre tehdidi oluşturmaktadır.
Tarım ve hayvancılıkla uğraşan yöre halkının en önemli geçim kaynakları mantar ve kestanedir. Son zamanlarda görülen kestane kanseri nedeniyle bölgedeki kestaneliklerde kurumalar başlamıştır.
Bu doğrultuda;
1-Bölgede faaliyet gösteren maden şirketleri su ihtiyaçlarını nereden ve nasıl karşılamaktadırlar, bölgenin ekolojik dengesi için yaşamsal önem arz eden Han Dere ve Döşeme Deresinden su temini yapılmakta mıdır, yapılıyor ise zaten kısıtlı olan derelerdeki su daha fazla azaldıkça bölgenin ekolojik dengesi nasıl korunacaktır?
2- Madencilik çalışmalarının yapıldığı anılan bölgede tarımsal ürünlerin gördüğü zararların ve kestane ağaçlarının hastalıklarının nedeni araştırılmış mıdır, araştırıldı ise sonuçları nelerdir, bölgede faaliyet gösteren maden şirketlerinin kimyasal atıklarının bölgedeki su kaynaklarına ve tarım alanlarına zarar veriyor mu, zarar vermiyor ise bölgede görülen bitki örtüsündeki ve kestane ağaçlarındaki hastalıkların ve bölgedeki derelerin suyunun azalmasının nedenleri nedir?”

[chp.org.tr]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir