SÖYLEŞİ – Bir Gezi Parkı Hikayesi: “Ya Ameliyatlı Yerime Gelseydi”

31 Ocak 2014

1 Şubat 2014 Cumartesi günü saat 16.00’da “Ya Ameliyatlı Yerime Gelseydi” Kitabının Yazarı ve Çizeri Kemal Gökhan Gürses, gazeteci Ragıp Duran ile birlikte Gezi Parkı, Kınalıada, mizah ve Türkiye üzerine yapılacak söyleşide MAHAL Sanat’talar!

Kemal Gökhan Gürses hakkında;
Kemal Gökhan Gürses 1976-1978 yılları arasındaki amatörlük döneminin ardından 1978 yılının ilkbaharında Mikrop dergisinde profesyonel çizerliğe başladı. Daha sonra sırasıyla Gırgır, Fırt, Atmaca dergilerinde çizdi. Gençlik ve Toplum dergisinde hem yazarlık, hem çizerlik yaptı. 1984 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde önce siyaset eki çizerliği, ardından 1993’e dek süren bant çizerliği yaptı.
Gürses’in Cumhuriyet Gazetesi’nde çizdiği bant,Ağaç Yaşken Eğilir adını taşımaktaydı. Bu çalışmalarını kitaplaştırmıştır.
Hürriyet Gazetesi için daha sonra TV dizisi de çekilen Zontelektüel Abdullah adlı çizgi romanını çizerken, ek iş olarak Deli dergisinin kuruculuğunu ve çizerliğini yaptı, Doğan Kardeş’te Dedem ve Ben çizgi romanlarını hazırladı.
1997’den itibaren Radikal Gazetesi için Şu Benim 35 Yaşım ve Şu Benim 35 küsür yaşım adlı çizgi bantlar hazırladı. Bu çizgi bantlarda ilk gençliğini 12 Eylül döneminde yaşamış, daha sonra tüketim toplumunun bir parçası olmuş bireylerin yaşamını anlattı. Aynı gazetede çizdiği Obezler çizgi bandı ile “ötekileştirilen” şişmanların hikâyesini, Histanbul hikâyesi ile İstanbul kentini çizdi.
Kırkından Sonra adlı çizgi romanında kadın kahraman Aslı ve hayatına giren kırkını aşmış erkekler yoluyla kadın-erkek ilişkilerini, farklı kuşakların yaşamlarını anlatmıştır.
2005 yılında başlayan Ayşegül Savaşta adlı çizgi bandında kadın savaş muhabiri Ayşegül’ün maceraları yoluyla Irak Savaşı’nı ve Lübnan’daki gelişmeleri çizgi yoluyla aktardı.
Bu romanı aynı gazetede 2 yıl kadar sürdürdü, 4 yeni hikâye çizdi. Bu onun bu dönemdeki son çizerlik çalışmasını oluşturdu. garajistanbul için yazdığı daha önce Cumhuriyet gazetesinde kısa bir çizgi roman olarak yer almış “histanbul”u bu kez oyunlaştırdı. Bu oyunla 9.Lions Tiyatro Ödülleri’nde “En iyi oyun yazarı” ödülü aldı. Aynı oyun İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’nde Jüri Özel Ödülü’ne ve En İyi Dekor Ödülü’ne değer bulundu. Kısa bir süre Taraf gazetesinde “Endişeli Modernler” çizgi bandı yayınladı. Son olarak Postacı Yayınları’ndan Gezi Parkı olayları etrafında gelişen ve kör bir fotoğrafçının hikayesini anlattığı kitabı “Ya Ameliyatlı Yerime Gelseydi” yayınlandı (2013).

Ragıp Duran hakkında;
(1954, İstanbul) Gazeteci-yazar. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Fransa’da hukuk, Paris ve Boston’da gazetecilik eğitimi aldı. 1978’den bu yana Istanbul, Ankara, Londra, Paris, Amsterdam ve Boston’da Aydınlık, Hürriyet, Cumhuriyet ve Özgür Gündem gazetelerinde, AFP’de ve BBC’de gazetecilik yaptı. Galatasaray, Marmara ve Bilkent Üniversitelerinde ders verdi. Halen Fransız Libération ve Lübnan El Müstakbel gazetelerinin Türkiye muhabiri. Medya eleştirisi alanında üç kitap yayınladı. Yaklaşık iki yıldır Çanakkale’de yaşıyor. Ece Ayhan Sivil Girişimi’nin üyesi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir