‘Sporla Troya’: Carraro Gelibolu Triatlonu Start Alıyor

‘Sporla Troya’: Carraro Gelibolu Triatlonu Start Alıyor
08 Haziran 2018

Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yıl dönümü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 “Troya Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda Troya’nın tanıtımı için çeşitli spor dallarından destek gelmeye devam ediyor. 10 Haziran’da başlayacak olan Carraro Gelibolu Triatlonu Truva Otel’de gerçekleştirilen lansman ile basın mensuplarına tanıtıldı.

10 Haziran’da Gelibolu’dan start alacak parkur 1.9 km yüzme, 90 km bisiklet ve 21 km koşu ile son bulacak. Dünyanın en zor branşlarından olan Triatlon bu sefer Çanakkale’de koşulacak.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp, İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı ve 2018 Troya Yılı Koordinasyon Merkezi Yetkilisi Sedat Arslan, organizasyon temsilcisi İsmail Arkan, Gençlik Hizmetleri Spor Bölge Müdürü Sedat Bektaş ve basın mensupları katıldığı basın toplantısında triatlona dair bilgiler verildi.

“50 Ülkeden 500 Sporcu”

Çanakkale Valiliği, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ve GESTAŞ’ın katkıları, ACCELL Bisiklet ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan yarış 10 Haziran 2018 tarihinde Gelibolu’daki Hamzakoy Bölgesi’nde hayatını kaybeden Gelibolu Yıldızspor Triatlon Takımı sporcusu Doğukan Varol anısına düzenlenecek. Yarışlara 50’si uluslararası olmak üzere toplamda 500 sporcu katılacak. Carraro Gelibolu Triatlonu’nda yarışan sporcular, Sprint (Kısa) Mesafe, Orta Mesafe ve Orta Mesafe Takım olarak yarışacaklar.

“Troya’yı Tanıtmak Hedefimizdir”

Troya Yılı Koordinasyon Merkezi Yetkilisi Sedat Arslan konuyla ilgili, “2018 Troya Yılı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde ve koordinasyonunda yerelde ise Çanakkale Valiliği koordinasyonunda yeni gezi rotaları açılıyor, yıl boyu birbirinden farklı kültür, sanat, spor, bilim etkinlikleri planlanıyor. Uluslararası fuarlara katılımın olacağı yıl boyunca tüm dünyaya Troya’yı tanıtmayı amaçlıyoruz.”

“Yılda Yaklaşık 50 Organizasyon Yapıyoruz”

Gençlik Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp, “İlimizde biz yaklaşık yılda 50 tane organizasyonu ulusal ve uluslararası olmak üzere yılda yaklaşık 50 organizasyon yapıyoruz. Böyle ilimiz için ülkemiz için önemli Gelibolu Tarihi Yarımadası’nda önemli bir yerde bu organizasyonun yapılması bizi daha da mutlu ediyor.” açıklamalarında bulundu.Organizasyonda konuşan İsmail Arkan önceki yıllarda gerçekleşen triatlon etkinliğine dair bilgilendirmelerde bulunurken önceki yıllara ait tanıtım videolarını izletti.

Organizasyonla ilgili detaylı bilgiye internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir