Su Altında Bisiklet ile Guinness Rekoru Sözü…

22 Aralık 2015

Dünya Rekoru kırmak için Guinness’e başvuran Çanakkaleli Milli Sporcu Birgül Erken, antrenmanlarına devam ediyor. Erken, 5 yıldır serbest dalış branşında milli forma giydiğini ve “Önümüzdeki günlerde deneyeceğimiz Guinness rekoru için hazırlanıyorum. Bisikletle su altından en uzun mesafeyi yapmayı hedefliyorum. Bu alanda dünya rekorunu kırma sözü veriyorum. Çanakkale’nin bana sahip çıkmasını istiyorum” dedi.

Guinness’in bilinenin aksine rekoru kırana para vermediğini dile getiren Erken, şunları kaydetti:
“Bu konuda destekleyen kurumlara ihtiyaç duyuluyor. Çünkü büyük bir ses ve büyük bir organizasyon. Futbol ve basketbol kadar bilinmeyen serbest dalışa ve sağlıklı yaşam için bisiklete ilgi çekmek istiyorum. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu hızla gelişen bir kurum. Bu konuda Türk delegasyonu çok başarılı. Bizler de sahadaki sporcular olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu alanda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı, toplum sağlığı açısından bisiklet sürmeye dikkati çekiyor. Biz de üzerimize düşeni bu projeyle gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”
Bu rekoru 4 ay sonra kırmayı hedeflediğini aktaran Erken, bunun için sponsorlara ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.
sds

“Türkiye’de bir ilk”
Bu rekorun Türkiye’de daha önce denenmediğini anımsatan Erken, şöyle devam etti:
“Sağlık Bakanlığı ile çalışmak isteriz. Bakanımıza da buradan açık mesaj vermiş olalım. Bizi desteklerse bisiklet sürme amacına hizmet etmiş oluruz. Bakanımızı arkamızda görmek istiyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı da yardımcı olabilir. Biz toplum sağlığına hizmet eden sporcular olmak istiyoruz. Gençlere ilham vermek istiyoruz. Bu projeyle birlikte yürüyebiliriz.” Daha önce bu alanda dünya rekorunu İtalyan erkek yüzücünün yaklaşık 66 metreyle kırdığını söyleyen Erken, “Kadınlarda bu rekoru kıran yok. Bu rekorun sözünü veriyorum. 68 metreyi geçtiğimiz zaman rekor için yeterli olacaktır. İnanıyorum, ben daha fazlasını yapabilirim” dedi.
Çanakkale Devlet Hastanesi’nde görev yapan eşi ve antrenörü doktor Değer Erken ise eşinin Guinness rekoru için antrenmanlara devam ettiğini belirtti.
Rekor için sponsor gerekli olduğunu ifade eden Erken, “Bir sporcunun yetişmesi gerçekten iyi bir maliyet gerektiriyor. Sporcu düzenli uyku, düzenli yaşam ve düzenli beslenme kurallarını yerine getirmeli. Ayrıca Türkiye’de kadınların spor alanında da destek görmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Çanakkaleli milli sporcu Birgül Erken, rekoru Nisan ayında İstanbul’da kırmayı hedefliyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir