Su Kanalizasyon Müdürlüğü Operasyonunda Adliye Safhası Başladı

19 Mayıs 2012

Çanakkale Belediyesi’ne yönelik düzenlenen yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan 89 kişiden 26’sı adliyeye çıkarıldı.

Çanakkale Belediyesi’ne yönelik düzenlenen yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan 89 kişiden 26’sı adliyeye çıkarıldı. Hafta başında Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan, Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’ne yönelik yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan 89 zanlının emniyetteki ifadeleri tamamlandı. Ardından 64 kişi serbest bırakılırken 25 kişi ve hamile olduğu için gözaltına alınmayan bir kadın, bugün sabah erken saatlerde Çanakkale Adliyesi’ne sevk edildi.

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı, daha önce yaptığı açıklamada operasyonun, belediyenin alt birimi olan ve hizmet binası dışında ayrı bir yerde faaliyet gösteren Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün bazı çalışanları, belediye adına faaliyet gösteren iki şirketin bazı çalışanları ve bazı aboneler hakkındaki iştirak halinde rüşvet almak vermek, kamu kurumunun bilişim sistemi aracı kılınarak dolandırıcılık, belgede sahtecilik ve benzeri şeklindeki suç iddialarının araştırılması için yapıldığını bildirmişti. Belediye çalışanları ve firma görevlilerince kurulan sistem üzerinde yapılan kontrollerde elde edilen veriler neticesinde, su miktar ve paralarının belediye aleyhine ve abone lehine olacak şekilde tamamen veya kısmen ayarlandığı veya silindiği, mevcut durumu gizlemek içinse genellikle su sayaçlarının arızalı gösterildiği, değiştirilmesi yönüne gidildiği veya abonenin su sayacının endeksi uzunca süre okunmamak suretiyle biriktirildiği ve bir süre sonra sayacın sökülüp alındığı, üzerindeki miktar azaltılarak tekrar takıldığı, bu değişimin sistem üzerinden silindiği ve bu şekilde maddi menfaat elde edildiği iddiaları yönünde ciddi kanıtlar olduğu belirtildi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir