“Sualtı Sporlarında Destek Yetersiz”

“Sualtı Sporlarında Destek Yetersiz”
26 Ocak 2017

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Kent Konseyi Spor Meclisi ortaklığıyla, Mehmet Günaydın’ın konuk olduğu “Kentte Spor Üzerine Sohbet; Dalgıçlar” başlıklı etkinlik gerçekleştirildi.

Konuşmasına katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür ederek başlayan Mehmet Günaydın Çanakkale’de sualtı sporlarının bir geçmişi olmasına karşın bilinen bir miladının olmadığını açıkladı. 1978 yılında Çanakkale Balıkadamlar Derneği’nin kurulduğunu ama federasyona bağlı olmadıkları için lisanslı sporcu olamadıklarını söyleyen Mehmet Günaydın, bu koşullarda kulüp faaliyetlerine de gidemediklerini belirtti. 1980 yılında ise Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun kuruluşuyla başlayan süreç sonrası sualtı sporlarının Çanakkale’de ivme kazanmaya başladığını açıklayan konuşmacı federasyonun aktivitelerini Çanakkale’de uygulamaya giriştiklerini belirtti.

Çanakkale’de akıntılı bir boğaz olduğu için buradan cesur sualtı sporcularının yetiştiğini söyleyen Mehmet Günaydın kendilerine destek veren bürokratların çıkmasına karşın bu desteğin kişilerle sınırlı kaldığını ve dolayısıyla desteğin yetersiz kaldığını açıkladı. Sualtı sporlarında anlatmaktan çok birebir deneyimlemenin öneminin altını çizen konuşmacı yeterli koşulların sağlanması doğrultusunda gelişimin sağlanabileceğini söyledi. Sualtı aktivitelerinin kent ve il genelinde bilinen örneklerinden de bahsedip özellikle sualtı turizmi konusunda Çanakkale’nin çok uygun bir bölge olmasına karşın bu alanın hiç gelişmediğini belirtti. Öğrencileri Mehmet Emin Cilasın ve Ercan Zeybek’in de katılımlarının ardından sohbet sona erdi.

1 Şubat Çarşamba saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi toplantı salonunda “Kurumlar Konuşuyor: Çocuk İhmal ve İstismarının Önlenmesi” başlıklı etkinlik gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir