Suç Duyurusunda Bulunacaklar!

Suç Duyurusunda Bulunacaklar!
15 Mayıs 2015

Çanakkale’de dün yaşanan HDP Seçim standı gerilimi, adli mercilere taşınıyor. Olayla ilgili bugün saat 16.00’da Çanakkale Adliyesi’ne suç duyurusunun yapılacağını belirten Çanakkale HDP İl Yönetimi, Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda yapılacak basın açıklamasına da çağrıda bulundular.

HDP, Çanakkale Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda dün stant açtı. Stant sonrası akşam 23.00 sularında Barbaros Mahallesi Plaj Caddesi’nde meydana gelen olayda, sözlü şekilde başlayan tartışma büyüyerek kavgaya dönüştü. Plaj Caddesi’nden Sokak arasına kaçan gruptan 9 kişi gözaltına alınırken, 3 kişide hafif şekilde baş ve ayak bölgelerinden yaralandı. Yaralı şahıslar polis ve ambulansla Çanakkale Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Gözaltına alınan 9 kişi ise Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

“Geçmişte’de böyle provokasyonlara başvurulmuştu”
Olayın ardından bugün sosyal medya üzerinden açıklama yapan Çanakkale HDP İl Yönetimi, saat 16.00’da Çanakkale Adliyesi’ne suç duyurusunda bulunulacağını duyurdu. Dün stant açılan mekanda bir basın açıklaması gerçekleştirileceğini belirten HDP İl Yönetimi açıklamada ayrıca şunları dile getirdi:

“HDP’ye saldırı furyasına Çanakkale de katıldı. Irkçılar ve polis elele partimize saldırdılar. Seçim çalışmalarımız bir çok ilde (Çanakkale ile birlikte 57 büroya, 300’ün üzerinde standa) saldırıya uğruyor. Türkiye halklarında, emekçilerinde, kadın ve gençlerde heyecan yaratan partimiz iktidarı korkutuyor, köşeye sıkıştırıyor. AKP korktukça Ağrı provokasyonundan, Rize’ye, İstanbul’dan Muğla’ya saldırılar artıyor.
14 Mayıs Perşembe günü Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda tanıtım standı açan partililerimiz akşam saatlerinde standı kapatıp evlerine giderken bir grup ırkçı tarafından saldırıya uğradı. Taş ve sopalarla saldırıya uğrayan arkadaşlarımız daha olayın şoku atlatılamadan Çanakkale polisinin saldırısına da uğradı. Küfürlerle, coplarla, ters kelepçeyle, yerlerde sürüklenerek gözaltına alınan arkadaşlarımızdan bazıları da yaralandı. Arkadaşlarımız gece geç saatlerde bırakıldılar.
Hem ırkçı grubun hem arkasından saldırıya uğrayan, tehdit edilen partililerimiz olmasına rağmen saldırganlara dokunmayan polisin arkadaşlarımıza yönelik düşmanca tavrını protesto ediyoruz. Bu saldırıların ikisi hakkında da suç duyurusunda bulunuyoruz.
Bugün (15 Mayıs, Cuma) saat 16:00’da Çanakkale Adliyesine yapacağımız suç duyurusu ve arkasında Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda yapacağımız basın açıklamasına bütün HDP’lileri ve parti dostlarını davet ediyoruz.
Sermaye ve tekçi devlet iktidarını tehdit altında hissettiğinde geçmişte de bu tür oyun ve provokasyonlara başvurmuştu. Toplumsal hafızamızın hala unutmadığı bu oyunlara karşı cevabımız tertibe gelmemek, meşru ve toplumun her kesimine umut veren siyasi çalışmamızı devam ettirmek olacaktır. Son olayda arkadaşlarımızı darp eden, gözaltına alan ama saldırganların sırtını okşayan AKP polisi iktidarın ona emrettiğini yapıyor. Bu olayda ve olmasını asla arzu etmediğimiz bundan sonra gelişecek saldırılarda sorumlu anayasal görevi olan seçim güvenliğimizi almayan, seçim çalışmamıza saldıran akp iktidarıdır. AKP’yi ve onların maşalığını yapanları halkımıza şikayet ediyoruz.
Ve inatla, umutla diyoruz ki: AKP ne kadar çırpınırsa çırpınsın, HDP büyüyor, barajları yıkıyor. AKP ne kadar köpürürse köpürsün, sözümüz söz: “Seni Başkan Yaptirmayacağiz!”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir