Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Tarihi Mevlevihanede İftar Yemeği ve Sema Gösterisi

Tarihi Mevlevihanede İftar Yemeği ve Sema Gösterisi

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde bulunan tarihi mevlevihanede 500 kişiye önce iftar yemeği verildi, ardından da sema gösterisi düzenlendi.

Gelibolu Mevlevihanesini Yaşatma ve Mevlevi Kültürünü Tanıtma Derneği tarafından mevlevihane bahçesinde önce 500 kişiye iftar yemeği verildi. İftarın ardından da Bursa Mevlevihanesi Sema Grubu tarafından sema gösterisi yapıldı. Sema gösterisinden önce bir konuşma yapan Bursa Mevlevihanesi Mevlevi Üstadı Mustafa Özbağ mevlevilik felsefesinden ve Allah sevgisinden söz ederek, ?Hazreti Mevlana oruç ibadetine sıkı sıkı sarılmış ve oruçsuz gün geçirmemiştir. Allah adına dökülen bir damla göz yaşı ateşi söndürür. Ramazan ayında hiç bir şeyi küçümsemeyin. Bir Allah adını zikretmek tüm günahları siler. Burada yapılacak sema gösterisinde sessiz olursanız, sema yapanların ne kadar içten zikir ettiğini fark edeceksiniz” dedi.

Gelibolu Mevlevihanesini Yaşatma ve Mevlevi Kültürünü Tanıtma Derneği Başkanı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hamit Er, ise yaptığı konuşmada dernekleri tarafından 22. sema gösterisini düzenlediklerini belirterek, ?Bu kapsamda Ramazan ayı içinde de derneğimiz tarafından 500 kişilik iftar yemeği ve sema töreni düzenledik” dedi.

İHA

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir