Tarihi Taş Mektepte Öğrenmenin Yaşı Yok

22 Ağustos 2011

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Adatepe köyünde öğrenci yokluğundan dolayı 1985 yılında kapatılan ilkokulda 13 yıldır büyüklere yönelik devam eden “Taş Mektep Yaz Seminerleri” büyük ilgi görüyor.

Valilikçe muhtarlığa devredilen tarihi Adatepe İlkokulu’nu (Taş Mektep) kiralayan Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Dr. Zerrin İren Boynudelik, Dilek Çakılcıoğlu, Erhan Şengel ve Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Görevlisi Kamil Fırat, eğitime farklı bir bakış açısı getirdi. 1998 yılından bu yana devam eden yaz seminerlerine katılan özellikle kendini geliştirmek isteyen doktor, mühendis, bankacı ve turist rehberi gibi çeşitli meslek grubundan kişiler, dersleri alanında uzman kişilerden dinleme imkanı buluyorlar. Hayatlarında belirli bir noktaya gelmiş ve genellikle 50 yaş üstü olan kişilere hitap eden yaz seminerlerinde 3 ay boyunca tarih, felsefe, sosyoloji, edebiyat, sanat tarihi, siyaset gibi derslerin yanı sıra seramik, tahta oyma, kağıt yapımı, fotoğraf gibi pratik atölyelerde de eğitim veriliyor. Bu yılki eğitim döneminde İslam Tarihi ve Uygarlığı, Müzik ve Politika, Matematik ve Sanat, Edebiyattan Arkeolojiye Troia Savaşı gibi dersler Kürşad Demirci, Miktad Kadıoğlu, Alper Maral, Ali Yutsever, Rüstem Aslan eşliğinde bir sohbet ortamında işlendi. Seminerlere katılan öğrencilerin zil sesi ile teneffüse çıkıp tekrar zil sesi ile derse girdikleri yaz seminerleri, öğrencilerin tatil yapmalarına engel olmadan haftada 4 gün sabah 09.00 ile öğlen 12.00’a kadar sürüyor.

Adatepe Taş Mektep Kurucu Üyesi Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Dr. Zerrin İren Boynudelik, “Bir zamanlar küçük çocukların ders yaptıkları bu taş mektepte şu an herhangi bir kar amacı gütmeden insanlara yaz tatillerini farklı bir ortamda geçirmelerini öneriyoruz” diyerek, her yaz derslere yaklaşık 20 kişinin katıldığını belirtti.

Bir ders ücretinin 200 lira olduğu yaz seminerleri, bu yıl 8-11 Eylül tarihleri arasında Kubilay Tunçer tarafından verilecek olan Algı, İllüzyon ve Ayna Nöronlar dersi ile son bulacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir