Tarihi Tuğlalar Sergileniyor

18 Aralık 2012

Çanakkale’de yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu, 25 yıllık çalışmanın ardından Çanakkale ve yöresinden topladığı Osmanlı dönemine ait çok sayıda Türk ve Rum tuğlasını sergiliyor.

İl merkezinde Çanakkale Savaşları Galerisi açan yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu, savaş dönemine ait eserlerin yanı sıra Çanakkale ve yöresinden 25 yılda topladığı Osmanlı dönemine ait Türk ve Rum tuğlalarının bir kısmını Güzel Sanatlar Galerisinde açtığı sergi ile sergiliyor.

Serginin açılışında konuşan Ahmet Uslu Osmanlı döneminde en büyük tuğla üreticisinin Çanakkale’nin Eceabat ilçesi olarak bilindiğini belirterek; “1900’lü yıllarda Çanakkale’de 100’e yakın tuğla fabrikası bulunuyordu. Ünlü Maydos tuğlaları da burada üretilip yurdun değişik bölgelerine gönderiliyordu. Ben de gelecek nesillere tarihten bir parça bırakabilmek için 25 yıllık çabalarım sonunda bu 100 farklı tuğla fabrikasının değişik tuğlalarından bulabildiklerimi koleksiyon haline getirmek istedim. Galerimde yer alan tuğlaların yüzde 30’u Türk, yüzde 70’i de Rumlara ait. Her fabrika zamanında bu tuğlaların üzerine kendine özgü marka atmış. Bu sebeple de günümüze kadar bu tuğlalar onların bu yazıları ile gelmiş durumda. Şu an koleksiyonumda 170’e yakın farklı tuğla var. Ancak yer olmadığı için maalesef bunların tamamını sergileyemiyorum” dedi.

Sergi 28 Aralık’a kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir