Tarım Bakanı Mehdi Eker Çanakkale Ticaret Borsasını Ziyaret Etti

04 Mayıs 2014

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, ziyaret ve açılışlara katılmak üzere geldiği Çanakkale’de Valilikteki görüşmenin ardından Çanakkale Ticaret Borsasını ziyaret etti. Bakan Eker’e geniş bir heyetle geldiği Ticaret Borsasında Çanakkale’nin tarım ve hayvancılık potansiyeli, ürünleri, pazarlaması, tanıtımı ve Bakanlıktan beklentiler konusunda bilgi ve brifing sunuldu. Yöresel ve organik ürünler ikram edildi, bu ürünlerin üretimi ve pazarlanması konusunda görüşmeler yapıldı.

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen “Sayın Bakanımızın ilimize ve Borsamıza ziyaretleri ve bizleri onurlandırdı. Borsamızda kendisine ilimiz, ilimizin tarım potansiyeli ve Borsamızın çalışmaları hakkında detaylı bir brifing sunduk, Çanakkale adına isteklerimizi ve taleplerimizi anlattık. Sayın Bakanımızın ilimizin sorunlarına yakından ilgi göstermesi ve Borsamıza zaman ayırması bizleri çok memnun etti” dedi.

Borsa Başkanı Kaya Üzen “Sayın Bakanımıza ve beraberindeki heyete ilimizdeki ürün çeşitliliği ve zenginliği hakkında bilgiler verdik. Ürünlerimizden ikram ettik. Zeytinyağımızı, sardalyemizi, tahin helvamızı, peynir helvamızı, Ezine Peynirimizi tanıttık ve tattırdık. Bu ürünlerimizin yetiştiği ilçelerimiz, markalarımız ve üretim şartlarımız hakkında bilgi verdik. Önemli coğrafi markalarımızı tanıttık. Gökçeada ilçemizdeki organik ürünlerimizi anlattık. Gökçeada’mızın ülkemizde organik üretimde çok iyi durumda olduğunu ve pilot bir konuma geldiğini ifade ettik. Önde gelen sebze ve meyve üretimimiz hakkında bilgi sunduk. İlimizin tarım ve hayvancılık yatırımları, bu yatırımların ürünlerinin dünyaya ulaşması için ilimizde yapılması gereken alt yapı yatırımları üzerinde durduk. İhracatta yaşanan sıkıntılarımızı ifade ettik. Çanakkale’nin bir çok üründe Türkiye’yi doyuran bir il olduğunu Sayın Bakanımıza arzettik. Yine ilimizin tarım ve hayvancılık potansiyeli, beklentilerimiz ve çalışmalarımız hakkında detaylı bir brifing raporu takdim ettik.” dedi.

Kaya Üzen “Malumunuz Borsamız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın ilimizdeki kurum ve kuruluşları ile çok yakın bir çalışma ve işbirliği içindedir. İl ve ilçe müdürlüklerimizle, İl Kontrol Laboratuvarımızla kalite konusunda, akreditasyon çalışmalarında, ihracat belgelendirmesinde, yurt dışı ürün pazarlanmasında, bilimsel araştırmalarda, konferans ve seminerlerde bu kurumlarla ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Sayın Bakanımıza ilimizdeki kurumlarıyla olan yakın işbirliği ve ilişkilerimizden dolayı da teşekkürlerimizi ifade ettik. Yine aynı konuda, Kırsal kalkınma desteklerinden dolayı Çanakkale’nin aldığı paydan dolayı şükranlarımızı sunduk” dedi.

Çanakkale’nin yurt içi ve yurt dışı ürün pazarlamasında, fuar katılımlarında ve gıda ürünleri ihracında çok iyi noktalarda olduğunu ifade eden Borsa Başkanı Kaya Üzen “Bu konudaki beklentilerimizi ve isteklerimizi de Sayın Bakanımıza ziyaret esnasında ifade etme fırsatımız oldu. Son aylarda yaşanan kuraklıktan dolayı çeltik ekimindeki sınırlamanın yeniden gözden geçirilmesini talep ettik. Adalarımızdaki organik tarımsal üretimle alakalı olarak, yaşanan bürokratik sorunların çözümü için adımlar atılmasını istedik. Tarım ürünlerinin pazarlanmasında, ihracında ve tanıtımında daha fazla destekler verilmesi ve bu konunun yeniden ele alınmasını ifade ettik. Çanakkale olarak bizler özellikle süt ürünlerinde, zeytincilikte, sebze meyvede ve deniz ürünlerinde çok başarılıyız. Bu başarımızı tüm dünyaya taşımalı ve tanıtmalıyız” dedi.

Bakan Mehdi Eker’in ziyaretine ilişkin olarak Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz de “Sayın Bakanımızın ilimize ve özellikle Borsamıza zaman ayırması, Çanakkale’mize verdiği önemi gösteriyor. İlimiz ülkemizin çok büyük bir tarım potansiyeline sahip. Tarımda, tarımsal sanayide ve tarım ürünleri ihracında Çanakkale Türkiye’de çok önemli bir konumda.Sayın Bakanımıza Çanakkale’mizin üretimini, ürünlerini, potansiyelini anlatma imkânımız oldu. Hedeflerimizi, sorunlarımızı anlatma fırsatımız oldu. Sayın Bakanımıza Borsamıza ve ilimize verdiği önemden dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Son olarak Kaya Üzen “Her geçen gün gelişen ekonomisiyle, tarımıyla, yatırımlarıyla, tanıtımlarıyla Çanakkale’miz hem turizmde hem de tarımda ülkemizin gözbebeği konumundadır. Sayın Bakanımızın ziyaretleri de bu konumumuzu pekiştirmiştir. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir