Tarımda Yeni Çalışma Modeli! “TİD”

03 Aralık 2016

Çanakkale İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, “Tarımsal İşletme Danışmanı (TİD)” olarak ifade edilen yeni çalışma modeli hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen seminere, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, İl Müdür Yardımcıları, TİD Eğitmeni Ziraat Mühendisi Esra Karagür, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri ve Tarımsal İşletme Danışmanı olarak İl ve İlçede görevli teknik personel katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Tarım Müdürü Erdem Karadağ; “2016 Nisan ayında Bakanlığımızca ‘Tarımsal İşletme Danışmanı ‘olarak ifade edilen ‘işletme bazlı’ yeni çalışma modeline geçmiş bulunmaktayız. Bu yeni çalışma modeline geçiş için Nisan ayında İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından işletmeler belirlenmiş ve personele zimmetleri yapılmıştır. Yeni çalışma kapsamında Mühendis, Veteriner Hekim, Tekniker ve Teknisyenden oluşan çalışma grupları oluşturulmuştur. Bakanlığımızın önemli çalışmalarından biridir ve çalışmaların hassasiyetle yapılması gerekmektedir” dedi.

Daha sonra TİD Eğitmeni, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Esra Karagür, toplantıya katılan kişilere “Tarımsal İşletme Danışmanlarına” yönelik slayt sunumu gerçekleştirdi. Toplantı soru cevap şeklinde sona erdi.

TİD Nedir?

İşletme bazlı yeni modelde çalışacak personel, eğitim ve yayım, hayvan sağlığı ve üretimi, bitki sağlığı ve üretimi, desteklemeler ve kontrolü, istatistik ve veri güncelleme görevlerinin yanı sıra ihtiyaç halinde İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından verilecek diğer görevleri de (gıda denetimi, mera, arazi toplulaştırma hizmetleri vb.) yürütecekler.

Bu model kapsamında her tarım çiftçisinin en az 1 personelin sorumluluğuna verilmesi ve ihtiyaç kadar yedeğinin belirlenmesi kaydıyla birden çok ziraat mühendisi veya veteriner hekimin görevlendirilmesi, ayrıca ziraat teknikeri/teknisyeni ve veteriner sağlık teknikeri/teknisyeni ile diğer personellerin uygun görülenlerinin de yardımcı personel olarak sisteme dahil edilmesi kararlaştırıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir