Tarlada Üretiyor İnternetten Satıyor

Tarlada Üretiyor İnternetten Satıyor
19 Ağustos 2009

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde “pepino” üretimi yapan kadın üretici, ürünlerini internet üzerinden satıyor.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde “pepino” üretimi yapan kadın üretici, ürünlerini internet üzerinden satıyor. Nilüfer Eskici (46), bahçesine 2 bin kök pepino diktiğini ve ürünün meyvelerini toplamaya başladığını söyledi.

TARIM FUARINDA KEŞFETTİ

Bursa’da katıldığı bir tarım fuarında pepinoyu tanıdığını ifade eden Eskici, ürün hakkında gerekli araştırmayı yaptıktan sonra bunun üretimini yapmaya karar verdiğini ifade etti. İlk etapta 2 bin fideyi bahçesine dikerek üretime başladığını ifade eden Eskici, şunları anlattı:

KİLOSUNU 10 LİRADAN SATIYOR

“Yetiştirdiğim ürünleri ilçe pazarında ve oğlumun desteği ile internet üzerinden satıyorum. İnternetten aldığım siparişleri kargo ile gönderiyorum. Ben ve eşim alternatif ürünlere ilgi duyuyoruz. Farklı meyve ve sebze ekimi yapıyoruz. Pepino ekonomik açıdan iyi bir ürün. Bir kökten 8 ila 10 kilo arasında ürün elde ediyoruz ve kilosunu ortalama 10 TL’den satıyoruz. Bu da ektiğimiz domates ve bibere göre çok daha iyi gelir elde etmemizi sağlıyor. İlk etapta açık alana diktiğimiz bitkileri sonbaharda sera altına alacağız. Böylece daha fazla üretim yapmayı hedefliyorum.”

PEPİNO NEDİR?

Ağaç kavunu olarak da bilinen pepino’nun ana vatanı Güney Amerika ülkelerinden Peru.Kavun aromalı, meyve eti sulu ve ince kabuklu olan meyvenin bazı hastalıkları iyi geldiği düşünülüyor.

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: hurhaber]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir