Tarlalarına Yaptıkları Asma Köprüden Ulaşıyorlar

25 Haziran 2009

Çanakkale?nin Biga ilçesine 35 kilometre mesafede bulunan 100 haneli Ahmetler köyünde küçükbaş hayvan yetiştiricileri, koyunlarını Karadağ bölgesindeki tarlalarında otlatmak için Eşelek göleti üzerine yaptıkları 100 metre uzunluğundaki asma köprü üzerinden geçirerek otlatıyorlar.

Kıratlı Çayı kenarında kurulu bulunan Ahmetler köylüleri akarsu üzerine Eşelek barajının yapılması ile baraj suları mera ve tarlarına ulaşmasına geçit vermeyince çareyi ağaç direkler üzerine 100 metre uzunluğunda köprü yaparak tarlalarına kısa sürede ulaştırmakla buldu. Eski köy Muhtarı Nazmi Can (60) bu uygulama ile hayvan sahiplerinin zaman kazandığını belirterek, ?15 sene köyde muhtarlık yaptım. Baraj sularının köyümüz altına kadar çıkması ile kıratlı çayının karşı yakasındaki tarım arazilerine gitmek ve Karadağ merasında hayvanlarını otlatmak için böyle çözüm bulduk. Yaz aylarında gölet su seviyesi azalınca sular altında kalan bu köprü meydana çıkıyor tamiratını yaptıktan sonra köylüler bu köprü ile tarlalarına geçiyor? dedi.

Küçükbaş hayvan yetiştiricisi Cahit Can (40)ise hayvanları otlatmak için Karadağ bölgesindeki tarlalarına gitmek için bu köprüyü kullandıkları belirterek, ?Koyunlarımız da bu köprüye alıştı. Sürünün önünde çoban köpeği giderek koyunlarımızı köprüden geçiriyoruz. Köprü olmazsa tarlalarımıza koyunları götürmemiz imkansız? dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir