Taşoluk Barajı ile Biga Ovası Sulama Sistemi Hizmete Girdi

17 Ocak 2009

Çanakkale’nin Biga ilçesindeki Taşoluk Barajı ile Biga Ovası Sulama Projesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans sistemiyle katıldığı törenle hizmete girdi.

Biga ilçesi açısından önemli bir yatırım olan Taşoluk Barajı ile Biga Ovası Sulama Sistemi, Türkiye genelinde 10 ayrı noktada gerçekleştirilen törenle aynı anda hizmete girdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir’den katıldığı açılışta; İzmir ile birlikte Çanakkale, Antalya, Manisa, Afyon, Çanakkale, Ağrı, Kars, Van, Gümüşhane ve Mardin illerinde yapımı tamamlanan barajlar, telekonferans sistemi ile hizmete açıldı. 10 il ile tek tek bağlantı yapan Başbakan Erdoğan, Çanakkale bağlantısında Vali
Abdülkadir Atalık ile bir süre görüştü. Projenin önemine işaret eden Erdoğan, daha sonra barajların açılışını yaptı.

Açılışta bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, 88 milyon metreküp su tutma kapasitesi bulunan Taşoluk Barajı ile 9 bin 352 hektar araziye hayat verecek olan Biga Ovası Sulama Sistemi’nin bölge tarımı için büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Törene folklor gösterileri ile renk katan öğrenciler büyük alkış alırken, köylüler barajın hizmete girmesi ile bölgede tarımsal alanda büyük bir canlılık yaşanacağını belirterek, “Baraj sayesinde Biga Ovası’nda yer alan üreticiler rahat bir nefes aldı. Artık ürünlerimizi korkmadan rahatlıkla sulayabileceğiz. Bu sayede ürün kalitemiz ve miktarında da bir artış olacak. Yetkililere teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir konuşma yapan DSİ 25. Bölge Müdürü Şahin Durukan, aynı anda Türkiye genelinde 20 tesisin açılışının yapıldığını belirterek, “Bunlardan biri de Biga Ovası Sulama Projesi’ydi. 1995 yılında inşaatına başlanan baraj, bugünkü rakamlarla 42 milyon liraya mal oldu. Barajda 16 milyon metreküp su tutuluyor” diye konuştu.

Törende Biga Kaymakamı Mustafa Gündoğan, Belediye Başkanı Mehmet Özkan, AK Parti milletvekilleri Mehmet Daniş ve Müjdat Kuşku da birer konuşma yaparak barajın hayırlı olmasını diledi.

Öte yandan, törene katılanlar yaklaşık 200 metrelik kayalık setten aşağı inerken zor anlar yaşadı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir