Teknesini 20 Ayda Onarabildi

21 Haziran 2009

Ukrayna’nın Odesa limanından yaklaşık iki yıl önce yelkenli teknesiyle dünya turuna çıkan emekli Profesör Çernyşov, Çanakkale Boğazı’nı geçtiği sırada olumsuz hava koşulu nedeniyle Çankaya burnunda kayalara çarparak zarar gören teknesini 20 ayda onarabildi.

Ukrayna Odesa Deniz Üniversitesi Gemi Makinaları bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra, üç yıl önce emekli olan 68 yaşındaki Prof. Dr. Sergey Çernyşov, 7,50 metrelik teknesiyle dünya turuna çıkmaya karar verdiğini söyledi. Çernyşov, yaklaşık 20 ay önce Çanakkale Boğazı’ndan geçişi sırasında olumsuz hava koşulları nedeniyle Çankaya Burnu’ndaki kayalıklara çarparak teknesinin alabora olduğunu, kabin, güverte ve salma bölümlerinin kullanılamaz hale gelerek teknesinin yüzde 50’lik bir kısmının hasar gördüğünü anlattı. Yaklaşık 20 aydır teknesinde yatıp kalktığını ve bu süre içerisinde teknesini onarırken, diğer yandan yelken bezlerini farelerin yediğini anlatan Çernyşov, geçirdiği zor günlerde kendisine en büyük desteği tekne yapımcısı Kemal Karabulut’un verdiğini söyledi.

Prof. Dr. Sergey Çernyşov dünya turunda ilk olarak Malta?ya uğrayacağı ardından ise Afrika üzerinden Avustralya?ya gideceğini sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir