“Temiz Çevre ile Neşeli 100’ler” Projesi Başladı

06 Mart 2015

Çanakkale Valiliği ve Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Ecdadın İçin Temizle” sloganıyla yürütülen “Temiz Çevre ile Neşeli 100’ler” projesi 05 Mart 2015 Perşembe günü yapılan çevre temizliği etkinliğiyle başladı.

Proje kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı münasebetiyle bu topraklar için canlarını vermiş binlerce şehidin anısına, Çanakkale Merkez ve tüm ilçelerinde aynı anda (saat 14:00 ile 15:00 aralığı) çevre temizliği etkinliğine katıldılar.

Çanakkale merkez ve tüm ilçelerdeki eğitim kurumlarında, İl Milli Eğitim Müdürü, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ile İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerinin sorumlu oldukları okullarda katıldığı etkinlik; eğitim kurumu çevresi, öğrencilerin ikamet ettikleri mahalle ve sokakların temizlenmesiyle gerçekleştirildi. Merkez ilçede bulunan 20 ilkokulda 6239 öğrenci, 14 ortaokulda 5639 öğrenci, 17 lisede 7895 öğrenci ile toplamda 19773 öğrenci, il genelinde ise 72.463 öğrenci çevre temizliği etkinliğine katıldı. Etkinlik öncesinde İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ile kordinasyon sağlanarak gerekli tedbirlerin alınması sağlandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile İstiklal İlkokulu, 18 Mart İlkokulu, Mustafa Kemal İlkokulu, Çanakkale İmam Hatip Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Gazi Ortaokulu, Çanakkale Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Nedime Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden oluşan 500 öğrencilik bir grup, okul yöneticileri ve öğretmenleri ile Kordon Boyu’nda temizlik etkinliği yaptılar.

İl Milli Eğitim Müdür Zülküf Memiş; çevre temizliğinin, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasında olduğunu vurgulayarak sözlerini söyle sürdürdü:

“Bu konuda önlemler alınmakta, bilimsel çalışmalar yapılmakta ve çevre örgütleri kurulmaktadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektir. Hepimiz temiz bir şehirde yaşamak isteriz. En büyük temizliğin kirletmemek olduğunu bildiğimiz halde her nedense temizlik kuralarına özen göstermeyiz.
Temiz bir toplumda yaşamak için herkes elinden gelen gayreti sarf etmelidir. Çevremizi temiz tutmak hepimizin görevi olmalıdır. Temiz ve sağlıklı bir çevre, bütün canlıların yaşayabilmesi için temel koşuldur. Her canlı gibi insanda çevresiyle uyum içinde yaşamak zorundadır. İnsan hayatının devamını sağlayan sağlığı korumak ise, ancak sağlıklı ve temiz bir çevre ile mümkündür. Bu nedenle vücudumuzu ve elbisemizi temiz tuttuğumuz gibi, yaşadığımız; uzak ve yakın çevremiz olan, evimizi, sokağımızı, okulumuzu, sınıfımızı, kısaca içinde yaşadığımız dünyamızı da temiz tutmalıyız. Bilmeliyiz ki, “Temiz bir dünya, temiz bir çevre” hem kendimiz için, hem de bizden sonra gelecek nesiller için çok önemlidir.
Çevre temizliği bir toplumun aynasıdır. Temiz bir toplum olmak zorundayız. Temiz ve medeni toplumlar, her zaman çevre temizliğine önem vermişlerdir. Sadece insan sağlığı değil, çevre sağlığı açısından da önemlidir.
Temiz Çevre Neşeli 100´ler” projesi kapsamında temizlik etkinliğine katılan tüm öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilere teşekkür ederim.”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Hizmetleri Ar-Ge Birimi tarafından hazırlanan proje kapsamında 5 Mart 2015 günü başlayan temizlik etkinliği; 17 Mart 2015, 2 Nisan 2015, 22 Nisan 2015, 7 Mayıs 2015 ve 18 Mayıs 2015 tarihlerinde yine tüm okullarda eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Çocuk Kulüpleri Yönergesi doğrultusunda hazırlanan ve öğrencilerin 6 saatlik toplum hizmeti çalışmalarına katılımlarının da sağlandığı projenin amacı; öğrencilerin yaş ve bilgi seviyelerine uygun olarak bireysel aynı zamanda grupla işbirliği içinde çevre bilinci kazanmalarını ve ailesine, çevreye ve topluma duyarlı, gönüllü çalışma bilincine sahip, sorun çözen ve çözüm üreten, resmî, özel, sivil toplum kurum ve kuruluşları ile iş birliği içinde çalışma becerilerini geliştirmiş birer fert olarak yetişmelerini sağlamak.

[canakkale.meb.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir