Tepkiler Ses Getirdi, Kabatepe Orman Kampı Açıldı!

14 Temmuz 2015

İşte Çanakkale Gazetesi muhabirlerinden Mine Tarım, Kabatepe Orman Kampı’nda yaşanan sorunları dile getirdi. Çanakkale halkına iki senedir hizmet sunamayan kamp, yapılan haberin ardından yeniden açıldı.

Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın kurulması kapsamında statüsü değiştirilen Kabatepe Orman Kampı Çanakkalelilere yeniden hizmet vermeye başladı. Çanakkale’de Merkeze yakınlığı ile yaz sezonu boyunca yerli ve yabancı turistlerin öncelikli tercihi olan Kabatape Orman Kampı temiz sahili ve duru temizi ile günübirlikçilerin yanında kamp yapmak isteyen tatilciler için de ekonomik ve eşsiz bir tatil olanağı sağlıyordu. Konuyla ilgili İşte Çanakkale Gazetesi muhabiri Mine Tarım, S.S Kabatepe Taşıyıcılar Kooperatifi ile konunun detaylarını ele aldı. S.S Kabatepe Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Okuducu, “Milli Park sınırları içinde yer alan Orman Kampı Kültür Müdürlüğü’ne devredildiği gerekçesiyle açılmıyor. Geçen seneden beri hizmet vermeyen kampta ihalesi olan eski işletmecinin de ihalesi iptal edildi. Biz esnaflar olarak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’na ve Eceabat Belediye Başkanlığı’na konu ile ilgili başvuruda bulunduk, kampın açılması için dilekçe yazdık, belediye devreye girdi. Bunun üzerine belediye de buranın işletmesini almak için girişimde bulundu, ama bir ay oldu, henüz cevap gelmedi. Şu anda özel korunan mülk gibi duran alan, 2 metrelik demir kapı ile kapalı. Madem kamp Alan Başkanlığı’na devredildi, o zaman boşaltılsın. Kimsenin esnafı mağdur etmeye hakkı yok. Orman Kampı sadece tatil merkezi değil, birçok esnafın ekmek kapısıdır. Bu alanda her yıl 3-4 bin insan kamp yapıyordu. Geçen sene işletmeci yerli turist istemediğini belirtmişti. Orman Kampı Çanakkale halkınındır. Kamp açıkken biz 9 araba, günde 3 sefer yaparken, şimdi sadece bir sefer yapabiliyoruz. Vatandaşlar şimdi kamp alanına yakın bir işletmede konaklıyorlar, ama su yok, tuvaletler uzak, ilgisizlik var. O yüzden kampın tekrar açılmasını isteyen biz esnaflar vatandaşlar ile birlikte bir etkinlik oluşturduk.” diyerek tepkilerini dile getirirken, 26 Temmuz 2015 tarihinde saat:13.00’de Eceabat İskele Meydanı’ndan Kabatepe’ye hareket eylemi gerçekleştireceklerini söyledi.

2.gün Kabatepe Orman Kampı’nın Kapıları Açıldı

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın kurulması sonrası sit alanı olması nedeniyle Alan Başkanlığının görev kapsamına giren ve iki senedir Çanakkalelilere hizmet vermeyen Kabatepe Orman Kampı tepkiler ve yapılan haberler üzerine kapılarını açtı.Plaj kısmı günübirlik olarak faaliyete giren Kabatepe Orman Kampı’nda kapıların açılmasının ardından sahilde temizlik çalışmaları başladı. Kantin, tesisler ve hizmet alanlarının halen kapalı olduğu Kabatepe Orman Kampı’nda açılışın Ramazan Bayramı sonunda yapılacağı belirtildi.
“Biz de Kabatepe Orman Kampı’nın kapalı kalmasını istemiyorduk”
Konu ile ilgili bilgi aldığımız Tarihi Alan Başkanlığı yetkilileri mevcut yerin müstecirden yeni devir alındığını belirterek, “ Biz de Kabatepe Orman Kampı’nın kapalı kalmasını istemiyorduk. Devirden sonra temizlik ve bakım çalışmalarına başladık. Orman alanı uzun süre bakımsız kalmış. Bu şekilde açılması sağlıklı değildi çalışmalar bittikten sonra hizmette olacak” dedi.
“Şoför Esnafı Karardan Memnun”
S.S Kabatepe Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Mesut Okuducu ise, “Kabatepe Orman Kampı verdiğimiz haklı tepkiler sonucunda bugün bir yıl aradan sonra tekrar hizmete açıldı. Bu nedenle 26 Temmuz pazar günü yapılması planlanan eylemimiz iptal olmuştur. Kooperatifimiz Eceabat Kabatepe Orman kampı seferleri daha önceki yıllarda olduğu gibi Eceabat Belediyesinin belirlediği ücret tarifesinden yapılacaktır” diye konuştu.

Yorumlar...
  • Altay Altınel
    27/06/2016 13:39

    Bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Yazınızdaki Ramazan Bayramından sonra açılacak kısmı kampın çadır kurmaya ve konaklamaya açılacağını mı belirtiyor ?

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir