“Termik Santral Kurmaktan Vazgeçin!”

22 Mayıs 2015

Çanakkale İDA Dayanışma Derneği, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Çanakkale ziyareti sırasında vurguladığı “bölgedeki termik santraller devam etmeli” sözlerine karşılık verdi. Soma ve Erfelek faciaları sonrasında yapılan açıklamaların manidar olduğunu belirten dernek üyeleri;“Taner Yıldız’ın kömürle çalışan termik santrallerin bölgemize kurulmasını tavsiye etmesi düşündürücüdür. Bölgemize yeni santrallerin kurulumundan derhal vazgeçilmelidir. Siyasi iktidarı bu kirli ve miladını doldurmuş enerji kaynağını terk etmeye çağırıyoruz” dedi.

Geçen günlerde İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A. Ş’nin, Çanakkale Biga’daki İÇDAŞ Süper Kritik Bekirli Termik Santrali’nin ikinci ünitesinin açılış törenine katılan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız burada; “Kömür santrallerinin bu bölgede devam etmesi lazım. Hangi enerji kaynağından olursa olsun, nükleer patlıyor, kömür isi paslı, rüzgarlar kuşları öldürüyor, güneş tarım tarlalarımızı mahvediyor, doğalgaz zaten ithal, jeotermal yer altını etkiliyor; değerli kardeşlerim, hangi enerji kaynağı olursa olsun yapılan itirazın bence enerji kaynağından daha ziyade, Türkiye’nin kalkınmasına yapılan itiraz olduğunu bilmeniz lazım. Türkiye’nin kalkınmasına itiraz edenler var. Onlar tuzu kurular. Yumurta küfesi bizim sırtımızda. Biz gece gündüz demeden, yaş yağmur demeden, sıcak soğuk demeden, hep beraber gayret edeceğiz” diyerek görüşlerini dile getirmişti.
Bugün konuyla ilgili bir açıklama yapan Çanakkale İDA Dayanışma Derneği, siyasi iktidara çağrıda bulundu. Bölgede termik santrallerin kurulmasından vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen dernek üyeleri, yapılan açıklamada ayrıca şunları kaydetti:

“Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız 20.05.2015 günü Çanakkale’de bir özel sektörün termik santralinin 2. Ünitesinin açılışını yapmıştır. Taner Yıldız açılışta yaptığı konuşmada özetle kömürlü termik santrallere karşı çıkanları suçlamış , bölgede yapımı planlanan çok sayıda termik santralinde tamamlanmasını istemiştir. Kömürle çalışan termik santrallerin küresel ısınmaya neden oldukları , su kaynakları , tarın alanları ve ormanlara zarar verdikleri bilinmektedir. Kömürle çalışan termik santrallerin bacalarından havaya partiküler madde ve zehirli gazlar salınmakta , hava kirliliği nedeniyle de solunum yolu hastalıkları , akciğer kanseri ve kalp-damar rahatsızlıkları artmaktadır.Anayasamızın 56. Maddesi de herkesin temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu söylemektedir. Kömürle çalışan termik santrallerin varlığı anayasaya bile aykırıdır. Bu olumsuzluklar yüzünden dünyada birçok ülke termik santral kurmaktan vazgeçerek alternatif enerji kaynaklarına (güneş, rüzgar, jeotermal vs.) yönelmektedir.Gerçekler böyle iken “Soma’dan , Erfelek’ten sabıkalı “ Taner Yıldız’ın kömürle çalışan termik santrallerin bölgemize kurulmasını tavsiye etmesi düşündürücüdür. Bölgemize yeni santrallerin kurulumundan derhal vazgeçilmelidir.Siyasi iktidarı bu kirli ve miyadını doldurmuş enerji kaynağını terk etmeye çağırıyoruz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir