“TERÖRÜN SONUNDA KAZANAN YOKTUR”

01 Ağustos 2015

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de aralarında olduğu toplumun farklı kesimlerini temsil eden STK’ların yer aldığı ‘Teröre karşı Sivil İnisiyatif’ konulu toplantıya katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya TOBB, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Mermur Sendikaları Konfederasyonu ( Memur-Sen) , Türkiye Kamu-Sen, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile Hak-İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Hak-İş) katılımıyla oluşturulan “Teröre Karşı Sivil İnisiyatif” platformu, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ve Gıda Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile buluştu.

Toplantıya ilişkin gözlemleri ve son dönemde yaşanan terör olayları hakkında bir değerlendirme yapan Başkan Kaya Üzen; “Terörün sonunda kazanan yoktur. Terörün bilançosunda kar hanesi, kazanç hanesi yoktur. Teröre bulaşan toplumlar hem etraflarını yakarlar hem de kendi geleceklerini karartırlar. O nedenle bizler ülkemizin bugün içinde bulunduğu bu ortamı ve etrafımızdaki ülkelerde yaşananları çok iyi tahlil etmeliyiz. Türkiye çok zor bir dönemden, çok bıçak sırtı bir dengeden geçiyor. Bu zor dönemde hepimize, işadamlarımıza STK’larımıza, basın yayın organlarımıza, kamu kurumlarımıza çok ciddi sorumluluk ve görevler düşüyor “ dedi.

Kaya Üzen “Teröre karşı ortak açıklamanın seslendirildiği toplantıya 81 ilin oda ve Borsa Başkanlarının da yer aldığı bini aşkın konuğun katıldığı bu toplantı teröre karşı tek ses tek nefes niteliğindeydi. Sayın Başbakanın konuşmasının her cümlesi altı çizilecek bir manifesto gibiydi. Çok derin mesajlar içeren bir konuşmaydı.
Bu dönemde hepimize çok önemli görevler düşüyor. Bu dönemde Türkiye sadece askeri operasyonlarla yetinmemelidir. Türkiye aynı zamanda medyada, diplomaside, iş dünyasında da operasyon yapmalıdır. Sesini çok güçlü ve kararlı olarak dünyaya duyurmalıdır” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen “son dönemde maalesef yazılı ve görsel yabancı basında ülkemiz hakkında çok olumsuz haberler çıkıyor. Ülkemiz üzerinde çok kötü bir algı operasyonu yapılıyor. Çok sert ve haksız ithamlar yapılıyor. İşte işadamları olarak burada biz de bu algı operasyonuna karşı durmalıyız. Tüm dünyaya, dünyada bulunan işadamı dostlarımıza, uluslararası kuruluşlara, üye olduğumuz tüm uluslararası platformlara sesimizi çok ciddi duyurmalı ve ülkemizin tezlerini anlatmalıyız. Ülkemizin imajını itibarını tüm dünyada yükseltmeliyiz. Eğer biz bunu yapmazsak kısa bir süre sonra reyting kuruluşlarından not indirimleri ve kriz söylentileri başlayacaktır.

Çünkü terörün panzehiri ekonomidir, üretimdir, demokrasidir, insan haklarıdır. Bizler işadamları olarak burada ekonomiden, üretimden, düşünceden gelen gücümüzü tüm dünyaya duyurmalıyız. ABD’nin Vietnam’da yaşadıklarını, İngiltere’nin IRA tecrübesini, İspanya’nın ETA tecrübesini ve bu ülkelerin bu hususlardaki birikimlerini çok iyi analiz etmeliyiz.
Son yıllarda Türkiye’de iş dünyasında, diplomaside, akademik camiada çok iyi yetişmiş, yüksek analiz gücüne sahip insanları var. Otuz yıldan beri ülkemizin enerjisini tüketen, can kaybına sebep olan, ülkemizin demokrasisinde ve gelişmesinde çok büyük sorun olan terör için bugün hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor.
Hatırlarsınız, geçtiğimiz Ocak ayında Paris’te Charlie Hebdo dergisine saldırı olmuş ve 17 kişi ölmüştü. Fransa bu saldırı ardından teröre karşı yürüyüş organize etti. Bu yürüyüşe yaklaşık 1.500.000 kişi katıldı. Ama bundan daha önemlisi bu yürüyüşe tüm dünyadan elliden fazla devlet ve hükümet başkanı katıldı. Yine aynı şekilde İspanya’da aynı amaçla teröre karşı yapılan yürüyüşte iki milyondan fazla insan katıldı. Bizler de bu ülkelerde olduğu gibi TOBB öncülüğünde tüm dünyaya, basın organlarına, uluslararası kuruluşlara sesimizi duyuralım.
Burada Parlamentomuza da çok önemli görevler ve fedakarlıklar düşüyor. Birlik ve beraberlik içinde, fedakarca, dostça çözümler bulmamız, adımlar atmamız gerekiyor.
Hepimizin üye olduğu uluslararası kuruluşlar var. EUROCHAMBERS var. Dünya Ticaret Örgütü var. Uluslararası kuruluşlar var. Buralara iş adamları olarak güçlü ziyaretler yapalım. İş dünyasına, teröre karşı duruşumuzu ve görüşlerimizi ifade edelim.” dedi.
Kaya Üzen konuya ilişkin son olarak “bu mücadele sadece hükümetimizin mücadelesi değildir. Bu mücadele hepimizin barış ve demokrasi mücadelesidir. İş adamları olarak hepimiz ülkemizin geleceği, ekonomimizin büyümesi ve istikrarı için bu mücadeleye katkı vermeliyiz.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizde yapılan bu toplantıyı organize eden ve teröre karşı güçlü bir ses çıkmasını sağlayan başta Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na ülkemiz adına teşekkür ediyorum. Yine bu toplantıda bizleri bilgilendiren, geniş bir açıklama yapan Saygıdeğer Başbakanımız Sayın Ahmet Davudoğlu’na da teşekkür ediyorum. Etrafı krizlerle çevrili olan, ateş çemberi içinde kalan ülkemizin bu terör belasından kurtulmasını Allah’tan diliyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine de başsağlığı diliyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir