Terzioğlu Vakfı’ndan Mezarlık Açıklaması!

15 Temmuz 2016

Hayırsever işadamı Hüseyin Akif Terzioğlu’nun, bakımsız bir şekilde görüntülenen mezarı ve o alanda bulunan mescit hakkında açıklama geldi.

Terzioğlu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Adil Karataş, vakıf kurucusu Merhum Hüseyin Akif Terzioğlu’nun mezarlığı hakkında yaptığı açıklamada alanın Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün iznine tabi olduğunu ifade etti. Açıklama metninde bakım ve onarım işlerinin ancak kurul kararıyla yapılacağı vurgulandı. İşte o açıklama metni:
“Çanakkale ili Merkeze bağlı Sarıcaeli Köyü hudutları içinde yer alan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi alanı içinde bulunan Sarısaltuk Mezarlığı ve merhum Hüseyin Akif Terzioğlu Aile Kabristanlığının bulunduğu alan ile ilgili basit onarım yapılabilmesi için; Söz konusu alan Üniversitenin sınırları içerisinde kaldığından, 25/05/2016 tarihinde Üniversiteye yazı yazılarak, basit onarım işlerinin tarafımızca yapılabilmesi için mülk sahibinin (ÇOMÜ) dilekçesi ile gerekli başvurunun yapılması talep edilmiştir.
Söz konusu alan Çanakkale Belediyesi mücavir alanında olduğundan, Üniversitenin Muvafakati ile birlikte onarım için gerekli iznin alınabilmesi için 20/06/2016 tarihinde Çanakkale Belediyesine başvuru yapılmış olup, Çanakkale Belediyesi ile yapılan görüşmeler neticesinde söz konusu alanın, Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü Kapsamında olduğu, gerekli onarım işlerinin Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü izniyle yapılabileceği kanaatine varılmış olup, 01/07/2016 tarihinde ilgili Müdürlüğe ’de Vakfımızca müracaat edilmiştir. Sarısaltuk Mezarlığı ve merhum Hüseyin Akif Terzioğlu Aile Kabristanlığı ve Mescidin bulunduğu alanın çevre temizliği rutin olarak Vakfımız tarafından yaptırılmakla birlikte bakım ve onarım çalışmaları Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Kurul Kararından sonra tamamlanabilecektir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir