Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi Açıldı

07 Haziran 2012

ÇAKAB Katı Atık Düzenli Depolama Sahası bünyesinde faaliyet gösterecek Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Türkiye’nin 18 tesisden biri olan, 250 metrekare alana kurulan ve günde 2.000 kg tıbbi atığın bertarafının sağlanacağı tesisin açılış törenine Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Lapseki Belediye başkanı Gani Mehmet Ekim, Kumkale Belediye Başkanı Süleyman Erte, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Namık Güver, ÇAKAB Birlik Müdürü Aysun Kavcar, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Yeni bir çevre yatırımının daha açılışında bir aradayız. Dün dünya çevre günüydü ve bugün onun devamı niteliğinde bir açılışı gerçekleştiriyoruz. Artık Türkiye’de ve dünyada vahşi çevre atıklarının önüne geçilmesine çalışılıyor. Bunun için yerel yönetimlere büyük kaynaklar aktarılıyor. Biz de AB destek fonlarıyla kapsamlı bir çalışma içerisine girdik. 16 milyon Euroluk yatırım için yüzde 75 hibe kaynağı elde ettik. Biz Çanakkale için müracaat ettik ama artık çevre kavramı çok geniş bir kavram olduğu için birçok ilçeyi içine aldık. Açılışımıza özellikle Lapseki’den gelen çocuklar var. Ben çok memnun oldum. Çocuklarımıza gelecekleri için katı atık ayrıştırma alışkanlıklarını kazandırmamız lazım. Birçok eğitim ve seminer veriyoruz. Piller, atık yağlar ve elektronik gibi maddelerin hepsinin ayrı ayrı toplanması gerekiyor. Bugün burada en önemli konu olan tıbbi atık konusudur. Hastane, sağlık ocağı ve eczanelerdeki tıbbi atıkların toplanarak çok iyi sterilize edilmesi gerekir. Yeni mevzuatla tıbbi atıkların sterilize edilmeden gömülmesi yasaklandı. Tesislerin açılması gündeme geldi. Biz de kendi alanımızda bu tesisleri açıyoruz. Yap işlet devret modeliyle anlaşmalarımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz.1 Ocak 2012 tarihinden itibaren 78 bin 670 kilo katı atık sterilize edildi” dedi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tesisin açılış kurdelesini öğrencilerle birlikte kesti. Açılışa katılanlar daha sonra Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’ni inceleyerek yetkililerden bilgiler aldı. Tesisi Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü ve ÇAKAB Birlik Müdürü Aysun Kavcar katılımcılara tanıttı. Kavcar, tesise gelen tıbbi atıkların hangi aşamalardan geçtiği konusunda katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir