Ticaret Borsasından Bosna’ya İş Geliştirme Ziyareti

31 Mart 2015

Ticaret Borsası Çanakkale’nin tanıtımı ve dış ticaretinin gelişmesi amacıyla son yıllarda yapmış olduğu tanıtım ataklarına bir yeni halka daha ekledi. 2012 yılında Paris’e, 2013 yılında Çin’e ve 2014 yılında Irak’a, 2015 yılında ise Moskova’ya iş insanları olarak büyük bir grupla giden Borsa üyeleri, 8-12 Nisan 2015 tarihlerinde ise Türkiye’nin tarihi ve kültürel çok yakın bağları olan Bosna-Hersek Federasyonuna iş geliştirme ziyareti gerçekleştiriyor.

Gezinin detayları hakkında basın açıklaması yapan Borsa Başkanı Kaya Üzen, “Her zaman olduğu gibi ziyaretlerimizde Sayın Büyükelçimizi, Ticaret Ataşemizi, Dış Ticaret Odasını ziyaret ediyoruz. Ayrıca bu ziyaretlerin dışında Vogosça Sanayi Bölgesinde incelemelerde bulunup, ardından Türk Bosna Hersek İş adamları Derneği üyeleri ile bir araya geleceğiz. Yine Saraybosna Kalkınma Ajansı SERDA’yı ziyaret ederek ve orada tarım ve tarıma dayalı sanayi ile ilgili firmalarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirme fırsatı yakalayacağız.
Bosna Hersek ile geçmişten gelen tarihi bağları ekonomik işbirliği ile de taçlandırmak amacıyla gerçekleştireceğimiz bu ziyaretle, Bosna Hersek’de yatırım bakımından pek sektörde fırsatları inceleyerek, yatırım bakımından nelere ihtiyaç olduğunu yakından görme fırsatı bulmamızı sağlayacaktır.
Çanakkale 2015 yılında çok özel günlerden geçiyor. ANZAC törenlerinde dünya liderleri ilimizde bir araya gelecek. Bu organizasyon hem ülkemizin tanıtımı, hem de dünyaya düşüncelerimizi anlatmak açısından çok önemli bir fırsat. Bu konuda Borsa olarak biz de ayağımıza gelen fırsatları, dünyaya ilimizi tanıtma, ürünlerimizi ve markalarımızı tanıtma anlatma fırsatlarını çok iyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu konuda Bosna’ya yapacağımız gbu organizasyonun önemli olduğunu düşünüyoruz. Bosna Hersek ilimiz ve Balkanlarla olan ilişkilerimiz açısından çok zengin bir kültüre sahip. Osmanlı’dan kalan Avrupa’da önemli bir mirasımız. Bu nedenle Bosna’ya yapılacak yatırım ve ziyaret ülkemizin tanıtımına, kültürel mirasına, kalıcı ilişkilerin gelişmesine çok önemli katkı sağlayacaktır”
dedi.

Kaya Üzen açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bosna’ya ülkemizden her gün en az üç uçak kalkıyor. Yaz aylarında bu sayı daha da artıyor. Aramızda vize yok. Bosnalı birçok genç ülkemizde eğitim görüyor. Birçok ailenin hem burada hem orada akrabaları var. Avrupa’ya kolay açılan bir kapı. Aramızda serbest ticaret anlaşması var. Yemek kültürümüz, damak tadımız, ürünlerimiz bir birine çok yakın.
Borsamızdan yirmi işadamının katılacağı bu gezide Borsamız üyelerine KOSGEB’in yurt dışı iş gezisi kapsamında destek almalarına yardımcı olduk. KOSGEB Çanakkale Müdürlüğümüze bizlere verdiği destek ve yardımları için çok teşekkür ediyoruz. Heyetimize katılan işadamlarımıza başarılar diliyor, organizasyonun ilimize ve işadamlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir