“Tıp Fakültesi Hastanesi Çanakkale’ye Sağlık Alanında Çağ Atlatacak”

“Tıp Fakültesi Hastanesi Çanakkale’ye Sağlık Alanında Çağ Atlatacak”
30 Ağustos 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, inşaatı devam eden Tıp Fakültesi Hastanesi Dekanlık Binası inşaatında incelemelerde bulundu.

Beraberindeki yetkililerle 1.blok inşaatını gezen Rektör Laçiner “Burada çalışmalar çok sayıda blok halinde devam ediyor. Kompleksin tamamlanması 2015 yılında gerçekleşecek. 2015’in yaz aylarında tamamını açmayı ümid ediyoruz. 80 bin m2‘nin üzerinde bir sağlık kompleksi ortaya çıkacak. Bölgemizin en büyük hastanesi böylece açılmış olacak. Şu an içerisinde bulunduğumuz bloğu Eylül ayı içerisinde açma gayreti içerisindeyiz. 6.kattan alt katlara doğru ince işler yapılarak iniliyor. Seramik, dış zemin, boyaları gibi artık o aşamaya gelmiş durumdayız. Hastanemizin 1.bloğu 20 bin m2‘ye yakın bir kapalı alana sahip olmuş olacak. Buranın içerisinde dermatoloji, çocuk acil, kadın doğum, onkolojinin bazı kısımları gibi bazı bölümlerimiz olacak. Böylece Kepez’deki bölümlerimizin bir kısmını buraya taşımayı başarmış olacağız. Kepez’in yükü hafifleyecek. Burada da modern bir hastanenin ilk çekirdeği atılmış olacak diğer, 7 bloğumuzda tamamlanınca dört dörtlük, Türkiye’nin en modern hastanelerinden birisi açılmış olacak. Manzarası da bir sağlık kuruluşu için fevkalade yerinde. Dolayısıyla buraya gelen hastalarımız sadece doktorlarımızın elinden değil ortamdan da olumlu şekilde etkilenecektir diye düşünüyorum. Sadece sağlık yönüyle değil aynı zamanda burası bazı araştırma merkezlerimizin ve eğitim birimlerimizin de bünyesinde yer alacağı şekilde tasarlandı. Arkada yer alan amfilerimizde Türkiye’nin yeni doktorlarının eğitilmesini amaçlıyoruz. Morfolojinin belli bölümlerini de burada kurmayı ümid ediyoruz.
Hastanemizin 2.fazı dediğimiz diğer blokların olduğu yerde de 6.kat çıkılmış durumda. Yalnız 1.bloktan farklı olarak 2.fazda yer alan binalarımız ortalama 9 kat civarında olacak. Bunlarda yine uzmanlaşmaya göre ayrılmış olacak. Belli yerler polikliniklere ayrılacak, bir kısmı hasta odaları şeklinde, ameliyathaneler ve sağlık birimleri olacak. Bir kısmında da eğitime dönük olarak bazı birimler oluşturulacak. Organ nakli gibi, onkoloji gibi daha önce üniversitemizde çok fazla yer veremediğimiz birimlere de çok geniş bir şekilde yer verme imkanına kavuşmuş olacağız. Yer mekan problemini büyük oranda çözmüş olacağız. Sonrasında da Kepez’deki hastanemiz %80-90 oranında tasfiye olmuş olacak. Burada hastanemiz devam edecek Kepez ise bir semt polikliniği şeklinde yoluna devam etmiş olacak. Önümüzdeki yaz ayında da 2.fazı kademe kademe açmayı planlıyoruz”
dedi.

“Çanakkale’nin sağlık altyapısının 3 misli büyüklükte”
Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Çanakkale için çok önemli bir yatırım olduğuna işaret eden Laçiner “Üniversitemizin gelişmesi için ilerleyebilmesi için, bu yatırım çok önemliydi. Aynı zamanda Çanakkale ve bölgesi içinde çok hayati bir yatırımdan bahsediyoruz. Çanakkale sağlık hizmetleri altyapısında ihtiyacın altında kalan bir altyapı sözkonusu. Şu an yapılan hastane yatırımımız Çanakkale’de mevcut olan sağlık altyapısının 3 misli gibi bir rakama tekabül ediyor. Bizim imkanlarımızda bir hayli artmış olacak. Kepez’deki hastane gerçekten ibtidai koşullarda, bizim ihtiyaçlarımızın gerisinde kalıyordu. Bu yatırımla birlikte Türkiye’nin en modern hastanelerinden bir tanesine kavuşmuş olacağız. Hem de yatak kapasitemiz çok artacak. Mevcut hastanede 160 kadar bir kapasite var ve standartları tam karşılamıyor. Buradaki hastanemiz ise 750 yatak kapasitesine kadar çıkabilecek. İlk etapta 500 yatak kapasiteyle hizmet vermesini öngörüyoruz. Artık Çanakkale insanının ileri tetkik ve tedaviler için İzmir’e, Bursa’ya, İstanbul’a, Edirne’ye gitmesini istemiyoruz. Bu anlamda da üniversitemizin çok ciddi bir katkısı olacağını düşünüyorum. Çanakkale’ye sağlık alanında çağ atlatacak bir yatırım. Şu anda 200’ün üzerinde doktoruyla 130’un üzerinde öğretim üyesiyle 500’ü aşan personeliyle çok güçlü bir sağlık birimi sözkonusu” şeklinde konuştu.

“En heyecan verici yatırımlarımızdan bir tanesi”
Laçiner; “1 ay gibi bir sürede hizmete girmeyi planlıyoruz. Diğer bloklar da bir yıl kadar bir süre içerisinde tamamlanacak ve Çanakkale Savaşları’nın 100.yılında 2015’te Çanakkale özlemini duyduğu büyük sağlık kompleksine kavuşmuş olacak. Aynı zamanda Tıp Fakültemiz doktor yetiştiren bir okul. Bilimsel araştırmalar yapan bir okul. O anlamda da bu hastanemiz hem araştırmalarımızı güçlendirecek hem yeni doktorlarımız çok gelişmiş bir hastanede eğitim öğretim almış olacaklar. Heyecanla bekliyoruz. Üniversitemizin son 3,5-4 yıl içerisinde en heyecan verici yatırımlardan bir tanesi. Biz de enerjimizin büyük bir kısmını buraya ayırdık. Nihayet bu hastanenin tamamlanmasıyla mutlu buluşma gerçekleşmiş olacak” dedi.

Öğretim üyesi odaları ve hasta odalarının da geniş bir şekilde dizayn edildiğini belirten Laçiner 1-2 hafta içerisinde mobilyalarında geleceğini söyledi. Laçiner, hastanenin arkasında kanser vakalarının erken tanısı ve tedavisinin daha kolay olabilmesini amaçlayan kanser tanı merkezinin inşasının büyük oranda tamamlandığını, iç donatılarının yapıldığını ve çok kısa sürede tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Bölgenin heyelan tehlikesine de değinen Rektör Laçiner, yeşillendirme çalışmaları yaptıklarını, suya bir yön verilebilmesi içinde kanallar oluşturduklarını, hastanenin aşırı yağışlardan dolayı risk altında olmaması için suların toplanıp belli kanallar vasıtasıyla sisteme deşarj edileceğini belirti.

[Tuncay Ak / comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir