Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Çanakkale’deki İlk Skolyoz Ameliyatı Gerçekleştirildi

12 Ekim 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkam Kömürcü ve ekibi tarafından Kader Tunç (17) isimli hastaya omurga eğriliği ve ağrısı şikayetleri (Skolyoz hastası) sebebiyle “Skolyoz ameliyatı” yapıldı.

Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkam Kömürcü yaptığı açıklamada “Skolyoz, omurganın göğüs veya bel bölgelerinde yana doğru eğrilmesi durumudur. Tek başına olabileceği gibi arkadan öne doğru anormal bir eğrilik ile beraber de görülebilir. Hastamızın ‘S’ şeklinde olan omurgası gerçekleştirdiğimiz başarılı bir operasyon ile düzeltildi. Skolyoz Ameliyatı hastanın omurgalarının vida ve rod vasıtasıyla düzeltilerek düzgün bir şekilde kaynaması için yapılan bir operasyondur. Bu işlem sonrası hastanın da boyunda belirli bir oranda uzama meydana gelmektedir. Bu ameliyatı az sayıda hekim yapabilmektedir. Hastanemizde Çanakkale ili başta olmak üzere tüm illerden gelen hastalarımıza bu ameliyatı hiçbir ek ücret talep etmeden uygulayabiliyoruz. Hastanın omurgalarının düzgün bir şekilde kaynaması için 6 ila 9 ay arası bir iyileşme süreci vardır. Gerçekleştirdiğimiz operasyon gayet başarılı bir şekilde tamamlandı ve hastamızın sağlık durumu da gayet iyi. Hastamız bu ameliyatı olmasaydı omurgadaki eğrilik ilerleyerek, Akciğer kapasitesinin azalmasına, solunum fonksiyonlarının ve hastalık sağlık durumunun ciddi derecede bozulmasına sebep olacaktı.” dedi.

Hasta Kader Tunç’un annesi ise kızına uygulanan ameliyat ile ilgili olarak duygularını şöyle ifade etti: “Kızımdaki bu rahatsızlığı, 2010 yılında ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı Bölümündeki doktorumuz fark etti. Daha sonra Fizik Tedavi Bölümü’ nde tedavilerimiz başladı. Plastik korse kullanarak, denizde sırt üstü yüzerek bu omurgadaki eğriliğin geçmesi için çareler aradık. Fakat geçen zaman içinde omurgadaki eğrilik oranının artması nedeniyle Ortopedi Bölümüne yönlendirildik. Kızımın da omurgasındaki bu eğrilikten rahatsız olması sebebiyle; Sağ olsunlar ‘Erkam Kömürcü’ ve ekibi başarılı bir ameliyat yaptılar. Erkam Hocamıza ve tüm Ortopedi ekibine, bize emeği geçen tüm personellerimize gösterdikleri ilgi alaka ve güler yüzleri için sonsuz teşekkür ediyoruz.” dedi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir