TKDK’dan, Finansman Güçlüğü Çeken Yatırımcılara Müjde

02 Ağustos 2013

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile on altı banka arasında IPARD Programının desteklenmesi amacıyla protokol imzalandı. Projesini gerçekleştirmek için kredi kullanmayı planlayan yatırım sahiplerinin, TKDK’nın protokol imzaladığı bu bankaların yalnızca birinden temin ettikleri kredi niyet mektubunu proje başvuru paketinde sunmaları yeterli olduğu belirtildi.

Başvuru sahiplerinin detaylı bilgi ve kredi koşulları için söz konusu bankalarla görüşmesi gerektiğini belirten TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Ümit Ortan, 11. Çağrı İlanına önümüzdeki günlerde çıkılacağı müjdesini verirken, Çanakkale’deki tüm yatırımcılara ?Proje Sizden, Destek Bizden çağrısında bulundu. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çanakkale İl Koordinatörlüğü’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

Yapılan yeni düzenleme ile bankalar IPARD Programı kapsamında yer alan unsurları ipotek ve rehin alabilecek.

Bilindiği üzere IPARD Programı kapsamındaki projeler için finansman kaynağı olarak banka kredisi de kullanılabilmektedir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile on altı banka arasında IPARD Programının desteklenmesi amacıyla protokol imzalanmıştır. Projesini gerçekleştirmek için kredi kullanmayı planlayan yatırım sahiplerinin; TKDK’nın protokol imzaladığı bu bankaların yalnızca birinden temin ettikleri kredi niyet mektubunu proje başvuru paketinde sunmaları yeterlidir.

Bir süredir proje sahiplerinin kredi kullanımlarıyla ilgili taleplerini inceleyen TKDK, bankalarla imzaladığı protokolleri revize ederek,yatırım alanının bankalarca ipotekaltına alınmasını engelleyen maddede değişiklik yapmıştır. Yeni yapılan bu düzenleme ile bankalar yatırım döneminde IPARD kapsamında yer alan unsurları ipotek ve rehin alabilecektir. 8. Çağrı döneminden önce Kurumla sözleşme imzalamış olan faydalanıcılar ise sözleşme değişikliği talebinde bulunarak bu imkândan faydalanabileceklerdir.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir