TKDK’dan Gökçeada’daki Süt Ürünleri İşletmesine Destek

08 Ağustos 2013

Avrupa Birliği fonlarıyla Çanakkale’de hibe destekleri veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Gökçeada’da var olan bir süt ürünleri işletmesini modernize etmek için kolları sıvadı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

Geçtiğimiz haftalarda Yenice’de kurulacak, yaklaşık 4 milyon liralık Süt İşleme Tesisi Projesiyle %50 hibe sözleşmesi imzalayan kurum; şimdi de Gökçeada’da var olan bir işletmeyi modernize etmek için kolları sıvadı.

Gökçeada’da süt ürünleri işleyerek yörenin gelişimine katkı sağlayan Elta Elektrik Taahhüt İnş. Tic. Ltd. Şti., TKDK Çanakkale İl Koordinatörlüğü’ne 850 bin lira bedelinde Elta Süt Ürünleri adında bir modernizasyon projesi sunmuştu. Kurumun incelemelerinin ardından, projenin sözleşme hazırlıkları başladı. Yetkililer bayram sonrası sözleşmelerin imzalanabileceğini ve yatırımcıya %50 geri ödemesiz hibe desteği verileceğini kaydetti.

TKDK Hakkında
TKDK, Çanakkale’de Nisan 2012’de kuruldu. Başında Biga eski Tarım İlçe Müdürü Ümit Ortan’ın bulunduğu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olarak faaliyet gösteren kurum; süt ve et işleme sektörüne, soğuk hava depoculuğuna, et ve süt üretimine, arıcılık ve aromatik bitki yetiştiriciliğine, konaklama tesislerine ve daha bir çok sektöre 5 bin avrodan 3 milyon avroya kadar hibe desteği veriyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir