TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Gelibolu’da

27 Ekim 2008

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde iki yıl önce temeli atılan ve kısa bir süre önce yapımı tamamlanan Gelibolu Sanayi ve Ticaret Odası’nın açılışını yaptı.

Hizmet binasının açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kuruluna teşekkür ederek böyle eserlerin ortaya çıkarılmasının bir vizyon işi olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, bu vizyona katkıda bulunan il ve ilçe yöneticilerine teşekkür etti.

Türkiye zenginleşecekse, bunun Türk özel sektörü sayesinde olacağını anlatan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Geçmişte son 6 yılda yıllık ortalama yüzde 7 büyümeyi yakalayan Türk özel sektörü, önümüzdeki dönemde nasıl Türkiye’yi dünyanın ilk 25’i arasından ilk 17 arasına sokmuş ise, önümüzdeki dönemde dünyanın ilk 10 zengin ülkesi arasına sokmaya kararlıdır. Türk özel sektörünün bu çalışmaları yapabilmesi için modern çalışma binalarına ihtiyacı var. Bu mekanı vizyon eseri olarak ortaya çıkaran, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde Gelibolu’nun ekonomik durumunun daha iyi olmasını diliyorum.”

GTSO Başkanı Ayhan Veral ise yaptığı konuşmada, binanın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği katkılarıyla 1999 yılında alınan arsa üzerine inşa edildiğini belirterek, “Bina 550 metrekareden oluşuyor. İlçemizin ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz tüccarımıza, esnafımıza ve sanayicimize yakışır bir eser meydana getirmekten guruluyuz. Yeni hizmet binamızın yapımında en büyük desteği veren TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na huzurunuzda şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından GTSO yeni hizmet binasının açılışı yapıldı. GTSO hizmet binası açılışına Gelibolu Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, MHP Çanakkale Milletvekili Mustafa Kemal Cengiz, Gelibolu Belediye Başkanı Cihat Bingöl, ÇTSO Başkanı İlhamı Tezcan, GTSO Meclis Başkanı Mehmet Aksoy, Türkiye’nin il ve ilçelerinden oda başkanları, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda iş adamı katıldı. Açılış töreninin ardından Atatürk Kız Meslek Lisesi konferans salonunda Gelibolu’daki vergi rekortmenlerine ödül verildi.

Çanakkale’de, Gelibolu Sanayi ve Ticaret Odası (GTSO)’nın yeni hizmet binasının açılışını yapan ve vergi rekortmenlerine ödüllerini veren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün ekonomik krizden kan kaybetmeden çıkması gerektiğini söyledi.

Gittiği yerlerde ödül almak üzere kürsüye çıkarken iki duygu yaşadığını belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, birinci duygunun “Ben vergimi ödüyorum, acaba herkes ödüyor mu?”, ikinci duygunun ise “Ben vergimi veriyorum, acaba yerinde kullanılıyor mu ?” olduğunu söyledi. Küresel kriz konusuna temas etmek istemediğini belirten Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

“Çünkü dünyanın ne yapması ve Türkiye’nin ne yapması gerektiği ile ilgili herkes konuşuyor. Bu noktada bir şey söylemek istemiyorum. Ama bizlerin ne yapmamız gerektiğine dikkat etmemiz lazım. Türk özel sektörünün bu sıkıntıdan kan kaybetmeden geçmesi lazım. Neye ihtiyaç var, ekonomi deyince nedir akla gelen? Tabii ki paradır. Para gücünün sirkülasyonunun devam etmesi lazım. Para akışı durduğu zaman, nasıl ki insan vücudunda kan durduğunda kalp krizi oluyorsa ekonominin de krizi paranın durmasıdır.
Devletin yapması gerekenleri geçiyorum. Bizim ne yapmamız lazım? Ekonomik olarak güçlü olmamız lazım. Ama bizde para yok. O nedenle de her ortamda söylediğim gibi muhakkak ortak uçları birleştirmek gerekir.”

Çanakkale olarak vergi gelirlerinin giderlerin yüzde 94’nü karşıladığını belirten Çanakkale Defterdarı Sacide Şakar ise, “Gelibolu’nun bu pasta içindeki yerine gelince, Gelibolu’daki vergi gelirleri yaklaşık 19 milyon YTL’dir. Bunun yaklaşık 14 milyon YTL’sini tahsil ettik” dedi.

Konuşmaların ardından Gelibolu Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, MHP Çanakkale Milletvekili Mustafa Kemal Cengiz, Belediye Başkanı Cihat Bingöl, GTSO Meclis Başkanı Mehmet Aksoy, GTSO Başkanı Ayhan Veral tarafından Gelibolu’daki vergi rekortmenlerine ödülleri verildi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Çanakkale Valililiği’ni ziyaret ettikten sonra, Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki konferansa katıldı.
İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir