“Toplumsal Hayat ve Kent Müzeleri” Konferansı Gerçekleştirildi

24 Mayıs 2013

22 Mayıs 2013 Çarşamba akşamı saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Toplantı Salonu’nda konuk Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cumhur Aslan ile “Toplumsal Hayat ve Kent Müzeleri” konulu konferans gerçekleştirildi.

Konuk Doç. Dr. Cumhur Aslan konferansa kentlilerin yaşadıkları çevre ile olan iletişim ve katılımcılıklarının belirlenmesinde kent müzelerinin rolleri üzerinde durarak başladı. Doç. Dr. Cumhur Aslan, kentliler içersinde herkesin müzeleri gezme şansına erişemediğini ayrıca yapılan gezilerin de sadece bir bölümünün yetkin ziyaretler olabildiğini söyledi. Müze gezmenin kesinlikle belli bir kültür gerektiren bir aktivite olduğuna değinen Doç. Dr. Cumhur Aslan, kentlileri müzelere çekip, onlara müzeleri ortak bir eğitim alanı olarak benimsetmek adına halkın demokratikleşmesinin gerekliliğine değindi. Müze ortamını tüm insanların katılımına açıp bu konuda başarıyı sağladıktan sonra bir kent müzesinin amacına ulaşabileceğini söyleyen Doç. Dr. Cumhur Aslan, kent müzelerini bu açıdan bir eğitim kurumu olarak görmek gerektiğini de ekledi. Doç. Dr. Cumhur Aslan, kent müzelerinin bu tip etkinliklerle kamu çalışmalarının tümünde katılımı yükselteceğini ve belli bir katılımcı kentliliğin oluşmasını sağlayacağının altını çizdi.

29 Mayıs 2013 Çarşamba saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Toplantı Salonu’nda Eray Öksüzoğlu tarafından çekilmiş “Havra Sokak” adlı Çanakkaleli Museviler ve Yahudi Mahallesi üzerine bir belgesel gösterimi yapılacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir