Toprak Analiz Laboratuvarı ÇOBİLTUM Bünyesinde Açıldı

09 Mart 2018

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇOBİLTUM) bünyesinde Kurulan Toprak Analiz Laboratuvarı, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, İl, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Karadağ, ÇOBİLTUM Müdürü Doç. Dr. Ayhan Oral, Çanakkale protokolü, kurum ve kuruluş müdürleri ile akademisyenlerin ve öğrencilerin katıldığı törenle açıldı.

ÇOBİLTUM Konferans Salonu’nda gerçekleşen törenin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Yücel Acer yaptı.

Bilimsel Araştırma ve Eğitim Birbirinden Ayrılmaz İki Önemli Unsurdur

Üniversitelerin bir eğitim kurumu aynı zamanda da bir araştırma kurumu olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yücel Acer; ‘’Burada hem öğrencilerimize eğitim öğretim verilir hem de yoğun bir şekilde bilimsel araştırmalar yapılır. İşte bu bilimsel araştırmalarla eğitim birbirinden ayrılmaz iki önemli unsurdur. O sebeple ÇOMÜ ÇOBİLTUM’un üniversite ortamı için çok özel bir önemi var.

Öte yandan bilimsel araştırmaların ülkeye katkısı üzerinde özellikle durmak lazım. Türkiye son yıllarda epey mesafe kat etmiş artık daha bağımsız, daha özgür hareket edebilen bir ülke haline gelmiştir. Bunun sebebi ülkemizin göstermiş olduğu ekonomik tekâmül, teknolojik ilerlemedir. 2023 hedeflerinde ifade edildiği gibi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olacağız. Bunun esas yolu daha fazla bilim daha fazla teknoloji üretmektir. Bu anlamda üniversitelerimizin merkez laboratuvarlarının bulunduğu bina üniversitemizin en merkezi unsurlardan bir tanesidir’’ dedi.

Prof. Dr. Acer, Merkez laboratuvarlarının 3 yıldır ciddi bir mesafe kat etiğini, başlarda laboratuvarda yapılan analiz sayısının 70 iken şuan 2000’den fazla analiz yapılan ve kendi otomasyonlarını üreten bir araştırma merkezi haline geldiğini belirtti.

ÇOBİLTUM’un işbirliklerini geliştirdiğinin altını çizen Prof. Dr. Acer şunları ekledi:

‘’Türkiye’deki üniversite laboratuvarlarıyla ilişkilerini geliştiren ÇOBİLTUM, Balkanlardaki üniversitelerin akademisyenlerine yazın ücretsiz olarak laboratuvar kullanma imkânı sunarak Balkanlardaki üniversitelere önemli bir destek sağlıyor. Buradaki amaç ortak çalışma alanını güçlendirmek. Bu laboratuvarların ayrıca Çanakkale’ye hitap eden bir yönü var. Çanakkale birçok açıdan Türkiye’nin sayılı şehirlerinden biri. Tarihimiz, kültürümüz, inancımız açısından öneminin yanı sıra Çanakkale arkeolojide, sanayide ve tarımda da sayılı şehrilerden bir tanesi.‘’

Laboratuvarımız Toprak Analizlerinin Yapıldığı Esas Merkez Haline Geliyor

ÇOBİLTUM bünyesinde hizmete yeni açılan Toprak Analiz Laboratuvarı bizi daha çok güçlendiriyor, daha bir gururlandırıyor. Laboratuvarımız toprak analizlerinin yapıldığı esas merkez haline geliyor. Şüphesiz ki bu burada kalmayacak. Bu laboratuvarlarımız ülkemizin ihtiyacı anlamında kullanılmaya devam edecek. Emek veren arkadaşlarımız gerçekten büyük bir iş başarmış oldular. Bu bağlamda özellikle Tarım İl Müdürlüğü’ne laboratuvarın kurulmasında gösterdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Çanakkale Ak Parti Milletvekilimiz Ayhan Gider’e de desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. ‘’

Evrensel bir kurum olan üniversitelerin yerele de hitap eden bir yönü olduğunu söyleyen Ayhan Gider konuşmasında şunları aktardı:

‘’Toprak tahlili hem bilinçsizlikten hem de maddiyatla ilgili olarak çok yavaş ilerleyen bir konu, bunda gübre firmalarının da etkisi çok büyük diye düşünüyorum. Bu anlamda toprak analizi konusunda üniversitemizin görev üstlenmiş olması çok takdire şayan, çok gurur verici bir durum. Bu yüzden başta Rektörümüz olmak üzere bütün emeği geçenleri kutluyorum.

Toprak tahlili çok önemli bir konu çünkü bizim yeknesak bir toprağımız yok. Aynı ovanın içerisinde bile farklı noktalardan farklı örnekler alabiliyorsunuz. Büyük çiftliklerimiz de yok dolaysıyla binlerce dönüm aynı üründen de ekmiyoruz. Dolayısıyla her noktanın her ürüne göre ayrı analizini yapıp ayrı sonuçlandırmak ve buna göre bir tavsiye yapmak zorundayız, en azından o toprakları korumak adına. Bırakın anlık gübreden tasarrufu o toprakları koruma adına bu anlamda Ziraat Fakültesi akademisyenlerimize ve Tarım İl Müdürlüğü personelimize ayrıca teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu laboratuvar çok daha verimli olacak ve teknik tarımın gelişmesi adına işlev görecektir. Bu anlamda katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. ‘’

Konuşmaların ardından Toprak Analiz Laboratuvarı’nın açılışı protokol tarafından yapıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir