Toprak Analiz Laboratuvarı Eğitim Çalışmalarına Devam Ediyor

14 Mayıs 2013

Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde kurulu bulunan Toprak ? Bitki Analiz Laboratuvarının eğitim çalışmalarına devam ettiği bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Toprak numunesi alımı, Bitkisel Ürünlerde gübreleme ve Bitki Besin Elementlerinin Özellikleri gibi konularında, İlçe müdürlüklerinden gelen eğitim talebi üzerine yapılan programa göre, her hafta farklı bir köyde İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca eğitim çalışması yapılmaktadır. Bugüne kadar 9 köyde ve 166 çiftçinin katılımıyla eğitim toplantısı yapılmıştır. Yapılan toplantılarda; ‘Toprak Analizlerinin Önemi’, ‘Toprağa, Bitkiye ve Çiftçiye Faydaları’, ‘Toprak Numunesinin Alınması’, ‘Gübreleme’ konularında çiftçilerimize bilgi verilmiştir. Yapılan Çiftçi Toplantılarında; konularla ilgili sunum yapılmakta ve basılı yayın olarak liflet ve broşür dağıtılmaktadır.Daha sonra arazi de yapılan uygulamalarla toprak numunesinin nasıl alınacağı çiftçilere gösterilmektedir.

İl Müdürlüğümüz konu uzmanlarınca yapılan çalışmalarla, çiftçilerin toprak analizlerinin önemini kavramalarını ve daha bilinçli bir gübreleme yapmaları sağlanmaktadır. Toprak Analizleri ile ilgili eğitim çalışmaları; yıl boyunca her hafta farklı bir köyde yapılmaya devam edecektir.”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir