1. Trakya Bölgesi Kalkınma ve Girişimcilik Stratejileri Sempozyumu Edirne’de Düzenlendi

1. Trakya Bölgesi Kalkınma ve Girişimcilik Stratejileri Sempozyumu Edirne’de Düzenlendi
19 Ekim 2009

Trakya’nın kalkınmasının ele alındığı “1. Trakya Bölgesi Kalkınma ve Girişimcik Stratejileri Sempozyumu” Çanakkale Onsekiz Mart (ÇOMÜ), Trakya, Namık Kemal ve Kırıkkale Üniversitesi yöneticileri ve bilim adamlarının katılımlarıyla Edirne?de yapıldı.

Kent yöneticileri ile bilim çevrelerinin katıldığı programda bölgenin tahlili ve kalkınmasının ipuçları üzerinde duruldu. ÇOMÜ’nün de etkin katkı sunduğu program açılış konuşmaları ile başladı. Sempozyumun açılışında konuşan Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derman Küçükaltan, Trakya bölgesinde girişimcilerin az olduğuna dikkat çekerek, krizlerin aşılmasında girişimciliğin önemli yer tuttuğunu kaydetti. Ardından söz alan Kırklareli Üniversitesi Rektörü Mustafa Aykaç ise Trakya’nın özelliklerinin birçok fırsat sunduğu ve sempozyumun bu anlamda değerli olduğunu vurguladı. Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Orak ise bölgenin tarım, sanayi ve teknoloji ile gelişeceğini belirtti. Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Timur Kırgız ise üniversitesiyle ilgili bilgi vererek girişimciliğin önemine değindi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Akdemir ise açılış konuşmaları kapsamında yaptığı değerlendirmede kalkınmanın parametrelerine dikkat çekerek, bölgenin bu parametreler adına birçok fırsat sunduğunu söyledi. Akdemir, Norveç, İsveç ve Finlandiya gibi ülkelerin kalkınmalarında girişimciliğin önemine dikkat çekerek, bölge için girişimciliğin önemli bir kazanç sağlayacağını sözlerine ekledi. 4 kentte girişimciliği geliştirmesini de öneren Rektör Prof. Dr. Akdemir, girişimciliği geliştirmek için üniversitelerin projeler üretmesi gerektiğini belirtti.
Açılış konuşmalarının ardından ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir’in oturum başkanlığında düzenlenen “Trakya’da Yükseköğretim Sistemine Genel Bir Bakış” konulu panele geçildi. Panele Namık Kemal Üniversitesinin Rektör Yardımcısı ve Kırıkkale Üniversitesi Rektörü panelist olarak katıldı. Oturum Başkanlığını yapan Rektör Prof. Dr. Akdemir, panel kapsamında “Trakya’da Yükseköğretim Bağlamında ÇOMÜ’nün Kurumsal Özellikleri” konulu bir sunum yaptı. Sunumda, ÇOMÜ’nün vizyon, misyon, yapılanma, dış ilişkiler, öğrenci toplulukları, topluma yönelik hizmetleri, eğitim modeli, düzenlediği ve düzenleyeceği kongre gibi bilimsel organizasyonlara değinildi. Rektör Akdemir, ÇOMÜ’nün girişimciliğe önem verdiğini belirterek, bu konuda bir merkezlerinin bulunduğunu, öğrencileri devlet ve özel sektör dışında STK’lar ve girişimcilik için yetiştirdiklerini kaydetti. Rektör Prof. Dr. Akdemir 23 Ekim’de başlayacak “6. Uluslararası STK’lar Kongresi” ile “2010 Dünya Üniversiteler Kongresi” hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir